0 Als je wilt eten, moet je minder vet Afvallen lukt alleen als je naast minder eten ook meer beweegt GOEDE VOORNEMENS Na 19.00 uur eten is Dagelijks een kan geen kwaad Als je zijn, houd je ze langer vol Tips van Tamara aller j Waar Nietwaar Karine: 'Er is nog onvol doende bewijs om te stellen dat eten na 19.00 uur ongezond is. Maar het lijkt wél een goed idee om snacken in de avond zoveel mogelijk te beperken, omdat veel mensen juist dan vallen voor ongezonde keuzen, zoals snacks en alcohol. Er is onderzoek dat uitwijst dat extra calorieën in de avond gemakkelijker worden opgeslagen als vetweefsel. Op zich best logisch, omdat veel mensen 's avonds niet zo actief zijn en maar weinig calorieën verbruiken. Ook dat pleit ervoor om eten later op de avond te beperken.' Waar Q Niet waar Karine: 'Vetten horen thuis in een gezonde voeding. Heel mager eten is daarom niet gezond. De gezonde vetten leveren vetzuren die je lichaam nodig heeft, plus vetoplosbare vitami nen. Vet geeft bovendien smaak aan je eten en het verzadigt goed, zodat je minder snel weer trek krijgt. Gezonde bronnen van vetten zijn bijvoorbeeld vette vis (zoals makreel, haring en zalm), noten, pitten en zaden, avocado en olijfolie. Het is slim om gezonde vetten te eten en te minderen met ongezonde vetten in je voedsel. Die vind je vooral in sterk bewerkt voedsel zoals hartige snacks, chips, koek en gebak. Als je daar minder van neemt, verbetert de kwaliteit van je voeding en eet je gezonder.' Waar Nietwaar Waar Nietwaar Tamara: 'Dit is echt een misvatting. Sowieso gaat het om anders eten en niet per se minder. Het is beter om te letten op voeding met meer voedingswaarde en waarvan je ook meer ver zadigd raakt. Bewegen is natuurlijk altijd goed en zal het afvallen gemakkelijker maken. Maar je hoeft echt niet 3 keer per week naar de sportschool. Het gaat erom dat je meer beweegt door de dag heen. Dus neem standaard de trap, ga wandelen terwijl je met een collega belt en zet je auto wat verder weg op de parkeerplaats.' Karine: 'Dagelijks alcohol drinken is niet gezond. De Gezondheidsraad adviseert: "Drink geen alcohol, of in ieder geval niet meer dan 1 glas per dag". De voordelen van alcohol drinken voor de gezondheid wegen namelijk niet op tegen de nadelen. Alcohol drinken verhoogt het risico op verschillende vormen van kanker. Bovendien levert alcohol behoorlijk veel calorieën én verhoogt het de eetlust. Als je op je gewicht wilt letten, is het slim om met alcohol te minderen.' Waar Q Nietwaar Tamara: 'Als je je goede voornemens voor jezelf heel duidelijk en behapbaar maakt, is de kans op succes het grootst. Schrijf je doelen uit, inclusief een tijdpad wanneer je wat wilt realiseren. Het helpt ook als je deze aan anderen vertelt. Zorg dat je realistisch bent en start bijvoorbeeld niet direct met 3 keer in de week 5 kilometer hardlopen als je nooit eerder hebt gelopen. Bouw het rustig op.' 'Wil je gezonder eten, kies dan voor zo natuurlijk mogelijke voeding. 'Doe elke dag iets waar je heel blij van wordt. Ga schilderen, zingen, dansen of luister naar muziek. Het doet er niet toe wat, als het je maar ontspant. Dit haalt je stressniveau naar beneden en dat brengt luchtigheid in je dag. Hoe beter je in je vel zit, hoe groter de kans dat je je goede voornemens volhoudt.' 'Ga naar buiten om te wandelen. Het is goed voor je kracht, je conditie, je humeur en je botten. Ook als het weer minder is: trek een regenjas aan, doe een dikke sjaal om en ga op pad. Een halfuur wandelen per dag maakt al een enorm verschil.' 101

Allerhande | 2021 | | pagina 101