WIJN FAQ Perfecte combi's Glaswerk Bouw het op Temperatuur |g;, i.L Leftovers Wijn kiezen is best lastig, helemaal als je weinig ervaring hebt. Om het je makkelijk te maken, geven we bij alle gerechten in dit kerstnummer wijntips. Allemaal wijnen die met zorg zijn geselecteerd. Wil je tóch zelf experimenteren? Bij de wijntips geven we ook een smaaktype, zodat je ook een andere wijn kunt kiezen met dezelfde eigenschappen. Een passend wijnglas laat de wijn het best tot z'n recht komen. Een glas voor witte wijn is kleiner en smaller dan een glas voor rode wijn. Hierin blijft de wijn langer koel en vervliegen de aroma's minder snel. In het grotere, bredere glas voor rode wijn kan er meer zuurstof bij komen. En dat komt de wijn ten goede. Een flüte (zo'n hoog, smal glas) is geschikt voor prosecco en champagne. Schenk de glazen niet te vol; rode wijn tot de bolling, witte iets daarboven. Met een vol glas wijn doe je heel lang en dan wordt de wijn warm. Dat is zonde! Ben je van plan meerdere wijnen te serveren? Dan kies je natuurlijk een wijn die past bij het type gerecht. Maar ook de opbouw tijdens het diner is belangrijk. Een zware wijn bij een voorgerecht is bijvoorbeeld geen goede match. Werk liever van licht en fris naar donker en stevig. Begin met een mousserende wijn als feestelijk aperitief. Vervolgens is wit aan de beurt. Daarna (dat hangt van het aantal gangen af) eventueel rosé en eindigen met rood. Als afsluiter kun je nog voor een dessertwijn kiezen. Wil je bij elke gang dezelfde wijn drinken, kies dan voor een breed inzetbare. Voor wit zit je goed met wijnen uit de categorie 'fris droog', kies voor rood iets uit de categorie 'soepel'. Schenk je de wijn te koud, dan zullen de geuren en smaken niet vrijkomen. Witte, mousserende en roséwijnen schenk je gekoeld, tussen 8 en 10 °C. Soepele en fruitige rode wijnen komen het best tot hun recht op een temperatuur van ca. 14 °C en stevige rode wijnen op 16-18 °C. Sluit een geopende fles wijn goed af en drink hem binnen een paar dagen leeg. Een ongeopende fles is uiteraard langer houdbaar, maar het hangt van de wijn af hoelang. De meeste wijnen zijn geen bewaarwijnen. Kerst volgend jaar zullen ze echter wel halen.

Allerhande | 2020 | | pagina 57