In Zuid-Afrika wordt al sinds de 17e eeuw wijn gemaakt. Wijnmaker Abraham de Villiers van Stellenbosch Vineyards vertelt ons alles wat we willen weten over de wijnen uit zijn land. Stellenbosch - op een uurtje rijden van Kaapstad - is het bekendste wijngebied van Zuid-Afrika en is niet alleen van een adembene mende schoonheid, maar heeft ook een grote diversiteit aan wijngaarden. Een deel bevindt zich vlak bij de oceaan, een deel ligt in een heuvelachtig landschap bij de rivier en nog meer het binnenland in liggen wijngaarden tegen de bergen aan. Al die plekken, met hun verschillende bodems en microklimaten, geven hun eigen karakteristieken af aan de wijn. Dat wordt terroir genoemd. Zuidelijk halfrond Wijnen uit Zuid-Afrika vinden al jaren gretig aftrek in Nederland, en terecht. 'Waar we in de jaren tachtig van de vorige eeuw vooral Franse en Duitse wijnen imiteerden, weten we nu heel goed hoe we Zuid-Afrikaanse wijnen moeten maken. Dat zijn steevast frisse en fruitige wijnen, die de karakteristieken van de druiven weerspiegelen. Ze hebben een lange afdronk, zijn fantastisch bij vele gerechten en je kunt ze goed wat langer bewaren. Daarbij zijn ze heel betaalbaar. En, ook niet slecht: wij van het zuidelijk halfrond zijn meestal de eersten in het jaar die een nieuwe jaargang op de markt brengen', vertelt Abraham enthousiast. Hoeder van steen Zuid-Afrika heeft 2 'eigen' druivenrassen: de witte chenin blanc en blauwe pinotage. Chenin blanc ('steen' in het Afrikaans, maar je moet wel hoogbejaard zijn om ZUID- AFRIKA het woord nog te gebruiken, volgens Abraham) is een enorm veelzijdige druif, waar Zuid-Afrikaanse wijnmakers hoge ogen mee gooien. Abraham noemt zichzelf dan ook hoeder van het druiven- ras, en gaat tot het uiterste om er de beste wijn van te maken. Nog maar een paar jaar geleden veranderde hij het recept van de Stellenbosch Vineyards Chenin Blanc, die nu minder in hout (30%) en meer in staal (70%) rijpt. Ook de Pinotage - welke vooral verkrijgbaar is in de grotere Albert Heijn-winkels - kreeg een make over. 'We hebben er hard aan gewerkt de balans goed te krijgen. Ik ben ontzettend trots op het resultaat en onze nieuwe stijl Pinotage is geweldig ontvangen. Wijnlief hebbers zijn er dol op!' Adembenemende schoonheid Het was chirurgijn Jan van Riebeeck die in 1652 de eerste wijnstok in Zuid-Afrika plantte. Enkele jaren later schreef hij in zijn dagboek: 'Heeden is Gode loff aan de Caepse wijnen, d'eerste mael wijn geperst' (2 februari 1659). Maar pas toen de eerste Franse hugenoten zich met al hun wijnkennis en -ervaring aan de Kaap vestigden, tussen 16S0 en 1690, nam de kwaliteit van de wijn toe. Abraham, achternaam De Villiers, is een afstam meling van deze Fransen. Lachend: 'Je kunt wel zeggen dat er wijn door mijn aderen stroomt!' Ook Stellenbosch Vineyards is door drongen van historie. De wijnmakerij is gevestigd in Welmoed, een boerderij in Kaapse stijl uit 1690. Het ligt te midden van al die schitterende, oude wijngaarden. 'Wel 20 verschillende boerderijen leveren druiven voor onze wijn. Weetje wat het is? Je kunt geen goede wijn maken van slechte druiven. Gelukkig groeien er fantastische druiven in dit gebied, en daar maken we fantastische wijnen van.' Wijn f lessen uit Zuid-Afrika Ste enbosch Kaapstad Hef schitterende wijngebied Stellenbosch strekt zich uit van de zee tot aan de bergen. Hó

Allerhande | 2020 | | pagina 116