Bas:O ja, en Leen en Fien verzorgen zelf een paar kippen. Zehebben een handeltje opgezetin eieren: Blij ei. Ze lopen zelfbij de buren langs en verdienen soms wel 5 euro per week bij!' Hoe houd je hangpubers van de bank? Bas:'De telefooneniPad verbieden. Dat vinden zenietleuk, maar je moetconsequentblijven.' Tooske: 'Ja, enhetmooieis,dangaanze vanzelf iets doen: Catooheeft5 jaarvanhaar jeugd slijm van scheerschuim en kinderlijm gemaakt. Ze kunnen eindeloos knutselen en dansen. Of ze gaan ineens hunkamer helemaal opnieuw inrichten en een andere kleur geven. Eerst moesten er allemaal cactussen komen, nu is alles ijzig blauw.' Beschrijf een doordeweekse Ochtend. Tooske: 'Om 6.30 uur gaat de wekker. We ontbijten metz'n allen om 7.00 uur. De meiden smeren zelf hun brood. 2 hartig, 2 zoet, dat is erwel ingeramd. Fien maakt tegenwoordig zelfs salades en wraps om mee te nemen. Zover ben ik nooit gekomen, haha. Maar kennelijk is wel doorgekomen dat gezonde dingenheel lekker kunnen zijn. Opvoeden is voorleven, zei mijnmoeder altijd. Als tussendoortje Tooske: 'Als je een ei kunt bakken, dan kun je ook wat anders bakken' geef ik ze altijd groenten en fruitmee. Om 8.15 uurvertrektCatoo alslaatste. Dan ga ik ófaanhetwerk,ófikga sporten, ófikga strijken bij Netflix. En ik bedenk watwe gaan eten. Semisnetbegonnenmetstuderenin Utrechten woont op kamers. En Bas loopt altijd in en uit.' Bas:Op maandag ga ik om 9.00 uur met 8 vaders uithetdorp bootcampenin de duinen. Daarna ga ik óf de studio in om liedjes op te nemen, óf ik spreek een voice-over in, of ik ben bezig metm'n nieuwe project, datik in de coronatijd bedacht: Twentyfo urstre amer. Een platform waar artiesten liveoptredens streamen, waar je kickbokslessen kunt volgen ofkookvideo's van Tooske bekijken. Een manier om toch je publiek te bereiken. Tooske: 'Bij ons is elke dag anders, omdat wij onregelmatig werk hebben. We hebben geen vaste patronen of takenschema's. Ik geef gewoon af en toe een opdracht.' Bas: 'We hebben niet veel vaste dingen, maar samen eten vinden we heel belangrijk.' Hoeveel tijd besteden jullie aan eten maken? Tooske: ik ben altijd me t eten bezig, maar ik ben wel een snellekoker. Doenietaan3 dagen marineren! En ik ben een restjeskoker, creatiefmet voorraadkast, haha. Ik had veel blikken in de kelder en daar ging ik tijdens corona van alles meemaken. Watik ook maak, ermoet altijd meer dan genoeg groente in zitten. Dekinderen vinden alles lekker: sperziebonen, spinazie, broccoli Bas: 'Toos kookt meestal, ik zo'néénkeer in de week. Ik ben dol op bloemkool met een papje. En een goed biologisch karbonaadje vindik superlekker. Met aardappelen, jus, worteltjes en doperwtjes uit blik. Verspakketten vindikideaal, die voor pompoensoep is grandioos. En ik maak al tijd de borrelplank. Gelukkig sportik elke dag, anders kon jeme van de trap af rollen.' En mogen de kinderen ook koken? Bas: 'O ja, dat vinden ze superleuk. Ze willen regelmatig zelf koken, iederheeft zijn eigen dag. Dankrijgen ze een budgetvan 20 voor 6 personen.' De meiden verzorgen de kippen, rapen de eieren en brengen die langs bij de buren. Zo verdienen ze een zakcentje bij. Basfiaan: 'We hebben niet veel vaste dingen, maar samen eten vinden we wel heel belangrijk.' 96

Allerhande | 2020 | | pagina 96