V •Mu EET JE FIT Gezonde basis Voeding is individueel allerhande Koolhydraten voor energie Timing is alles Eiwitten .<4r' j» V -*•>* 'Je zit goed als je zo veel mogelijk verse groente en fruit en volkoren producten eet. Maar bij alles geldt: eet met mate én zorg voor variatie. Hoe haal je 250 g groente per dag? Eet 3 soorten groenten in plaats van een berg broccoli. Neem overdag al wat snackgroente. Eet met aandacht. Als je intensief sport, verbrand je veel en mag je wel iets extra's nemen.' 'Naar je lichaam luisteren is heel belangrijk. Zodra je meer gaat sporten heb je meer calorieën nodig. Word je moe wakker, met zware benen? Dan heb je waarschijnlijk na het sporten te weinig koolhydraten gegeten. Duurt je spierpijn langer dan 2 dagen? Dan kan het zijn dat je te weinig eiwitten hebt gegeten. Hoe dan ook: bouw het rustig op. Begin met een boterham extra of doe eens wat meer fruit en muesli in je kwark. Verhoog je inname stap voor stap.' 39 'Koolhydraten is de verzamel naam voor zetmeel en suikers, die energie leveren aan je hersens en je lichaam. Ze zitten in pasta, rijst, brood, fruit, suiker, honing, muesli, havermout, vruchtensap etc. Als je 2 keer per week sport, heb je 3 g koolhydraten per kilo lichaamsgewicht per dag nodig. Dus als je 70 kilo weegt, kom je uit op 210 g koolhydraten per dag. Neem vlak voor een zware training of wedstrijd een banaan voor snelle energie.' 'Neem minimaal 1.5 a 2 uur voor je gaat sporten een hoofdmaal tijd. En houd 45 min. aan voor een snack zoals fruit, een boterham of een granenbiscuit. En tijdens het sporten eten? Als je minder dan 1 uur sport, is dat niet nodig. Het duurt zo'n 20 minuten voor je voedsel is opgenomen. Als je 2 uur achter elkaar sport, moet je na een halfuur tot uur iets nemen: een isotone sportdrank is dan het makkelijkst.' Albert Heijn is supporter van voetballend Nederland. Samen met de KNVB zetten we ons in voor een gezonde, sportieve en sterke toekomst voor iedereen. Lees meer op ah.nl/voetbal. sportdiëtist. Ze is in bij HAN Sport en wegen en is 1 dag per week gedetacheerd bij de KNVB in Zeist. Daar adviseert ze Oranje. Ze schreef het boek Scoren met voeding, vol tips, informatie en bijbehoren de recepten voor sporters. 'Eiwitten zijn de bouwstof van je lichaam. Ze zorgen voor herstel van je spieren na inspanning en zijn belangrijk voor kinderen in de groei. Vlees, vis, eieren, peul vruchten, noten en zuivel bevatten veel eiwit. Probeer je inname van eiwit netjes over de dag te verdelen, liefst 4x per dag 20-25 g eiwit.'

Allerhande | 2020 | | pagina 39