JONG GELEERD IS OUD GEDAAN Tom en z'n vader hebben het heel gezellig samen in de keuken. Ze zetten dan altijd André Hazes (de oude) op en zingen keihard mee. Tom: 'Ik vind het heel leuk om te helpen met koken. Ik mag al kleine dingetjes snijden, zoals tomaatjes, komkommers en boontjes. Dan leg ik 2 boontjes naast elkaar op de plank en snijd de puntjes eraf. Daarna draai ik ze om voor de andere kant. Het leukst vind ik om dingen in de pan te doen, pijnboompitten of zo.' Hendrik-Jan: 'Ja, dat doet Tom heel goed, hij is erg voorzichtig. Het gaat het best met duidelijke opdrachten, merk ik. En hij helpt vaak bij het ontbijt. Dan dekt hij de tafel, met de mooie gouden bordjes van oma.' Tom: 'En ik mag ook de sinaasappels persen en op de knop van de blender drukken om een smoothie te maken. M'n moeder doet het fruit erin.' Hendrik-Jan: 'O, en hij maakt echt perfecte cappuccino's voor ons, met wat lekkers op een mooi schoteltje erbij! In het weekend hebben we meer tijd om Tom zelf dingen te laten proberen en aan hem uit te leggen.' Hendrik-Jan: 'Hij mag in principe alles doen, maar bij warme dingen help ik wel.' Tom: 'Ik doe olie in de pan en mag met een lange lepel roeren.' Hendrik-Jan: 'Ik volg recepten altijd heel precies op. En Tom stelt dan de timer in.' Tom: 'Ik vind het heel leuk als ik dingen zelf mag doen. Daardoor kan ik het toch een beetje op mijn manier doen.' PAPA'S SUPERTIP allerhande 21 Maak van je hand een klauw, zo kun je niet in je vingers snijden. Houd een ui tussen duim en wijsvinger vast, met je pink en ringvinger goed omhoog. Zet het mes ertussen en snijd omlaag. Nu heb je 2 helften, die je zo makkelijk kunt snijden. Scan de QR-code voor de kidsvideo 'Hoe moet je snijden?' 1. Spaghetti bolognese met gehakt en tomatensaus 2. Couscous met groenten 3. Aardappelen met gehaktbal en bloemkool Hendrik-Jan: Als ouder denk je vaak: o, dat doe ik zelf wel even, dat gaat sneller. Maar je kind kan veel meer dan je denkt. Als je je kind vertrouwen geeft, krijgt het zelfvertrouwen. En zo leert het zelfstandig te koken.'

Allerhande | 2020 | | pagina 21