t ■Mm;,:1 Zodra je aankomt in het glooiende landschap tussen de Rijn en de Waal zie je overal fruitboomgaar den. Het is goed toeven op de vruchtbare rivierkleigrond en al eeuwen lang hebben boeren fruitbomen in de Betuwe. De familie van Herman Halm (61) in Lienden zit al minstens 4 generaties in het fruit. Toen zijn vader het gemengde boerenbedrijfje van zijn opa overnam, ging hij zich specialiseren in peren, pruimen en kersen. Met 3.5 hectare was het nog te overzien. Als kind mocht Herman vaak mee naar het land: kersen plukken en fruit sorteren. Eenmaal volwassen bleef hij naast zijn drukke baan bij een gewassenveredelaar in de avond uren en de vakanties bij zijn vader werken: 'Mijn vader haalde hele nachten door in de oogsttijd. Natuurlijk ging ik helpen.' Hij besloot in 2005 ontslag te nemen om zich volledig te richten op het familie bedrijf. 'Ik had intussen veel geleerd over gewassen en de verkoopkant, dat kon ik mooi toepassen.' Zijn broer Hennie, die aan de Wageningen Universiteit werkt, springt ook regelmatig bij. Hun oersterke vader bleef tot vér na zijn pensioen meewerken in het bedrijf, tot hij overleed op 84-jarige leeftijd. Een soort feestje Zoon Danny (35) staat inmiddels klaar om het roer over te nemen van zijn vader, over een jaar of 2. Eigenlijk had hij andere plannen. Na zijn technische studie werkte hij ruim 6 jaar bij een apparatenbouwer voor de offshore-industrie, maar hij miste het buitenleven te erg en wilde ook zijn vader helpen. Al die technische kennis en ervaring kwam goed van pas bij het samenstellen van de sorteer- en verpak- machines. Die staan in de enorme nieuwe hal waar 6 mensen, inclusief hijzelf, werken. 'Veel van onze arbeiders komen uit Polen. Ik zet altijd leuke muziek op, we maken er een soort feestje van. Ja, ik werk mee, wantik vind dat belangrijk en wil precies weten hoe de kwaliteit is van alle kersen.' Het criterium? 'Simpel: zou je ze zelf opeten?' Danny opent trots de deur van een gigantische koelcel, waarin de pallets metversgeplukte kersen hoog staan opgestapeld. Het is er 0.3 °C. De energie komt binnenkort trouwens van zonnepanelen en het licht komt van ledlampen. 'Binnen 2.5 uur hebben we de kersen van de boom in de koelcel.' Het streven is de kersen binnen 24 uur in de winkels van Albert Heijn te hebben, aan wie Halmfruit sinds 30 jaar levert. Herman: 'Samen met collega-tuinder Aart van Schaik hebben we 15 hectare kersen bomen en zijn we de grootste kersenteler van Nederland! Wij hebben ervoor gezorgd dat de Betuwse kers weer te krijgen is in Nederland: de Kordia, Regina en Karina zijn allemaal soorten die verdwenen waren. Ze zijn groter en lekker der dan die zure kleintjes van vroeger.' Danny: 'Mijnlievelingsis de Kordia: zoet, sappig en lekker vlezig, weegt zo'n 15 g. In de kersentijd eet ik me er helemaal gek aan!' Het mooie van veel verschillende fluitsoorten en -rassen is dat ze op andere momenten rijpen. Zo is er van juni t/m september continu genoeg te plukken. 'Gelijk na de oogst gaan we snoeien en dan is het een kwestie van bedruppelen, wat biologische mest erbij en de natuur verder haar werk laten doen.' Opa's bomen We wandelen door de bijna paradijselijke boomgaard. Hoe staat het met de biodiversiteit? Danny: 'Het wemelt hier van de vlinders en andere insecten. De bijen, hommels en de wind zorgen voor de bestuiving. Dat gaat allemaal vanzelf.' Hij wijst op een rij heel dikke, knoestige pruimenbomen: 'Kijk, deze boom heeft m'n opa nog geplant. Is zeker 55 jaar oud. Hij levert niet veel vruchten meer en er wonen spechten in. Bejaard, maar nog steeds van nut. Mooi vind ik dat.' Kordia, Regina en Karina FRUITFAMILIE Zo'n 100 jaar geleden begon de familie Halm met de fruitteelt. Overgrootvader Dirk maakte ook nog klompen, die hij 's winters verkocht. Danny is de 4de generatie en over 2 jaar neemt hij het bedrijf over van zijn vader Herman. Ze leveren ook nog schoolfruit aan maar liefst 300 scholen door heel Nederland. 84

Allerhande | 2020 | | pagina 84