5 tips voor meer vezels DUURZAAMHEID Je dagelijks menu verrijken met vezels doe je zó! Bortert op tafel Van wit naar volkoren 250 g groente 2 stuks fruit Handje noten Drink veel Bruine bonen, kidneybonen, linzen, kikker erwten, witte bonen, zwarte bonen: je ziet peulvruchten steeds vaker op tafel verschijnen. En dat is logisch, want ze zitten boordevol vezels, zijn voedzaam en veelzijdig. Zeker als je minder vlees eet, is dat een goede vervanger. Denk aan kidney bonen in een wrap, hummus of linzensoep. Vervang witbrood door volkorenbrood, witte pasta door volkoren pasta, witte rijst door zilvervliesrijst Een makkelijke manier om te wennen aan een nieuw eetpatroon. Je komt een heel eind als je elke dag minimaal 250 gram groente en 2 stuks fruit eet. Begin al bij het ontbijt met wat aardbeien of appel door de yoghurt en zorg voor gezonde tussendoortjes zoals snoeppaprika, komkommer, radijsjes, wortels, appels en peren. Ook gedroogd fruit zoals pruimen zit vol vezels. Als je er er een paar van op hebt, hoef je niets anders meer! Zin in een tussendoortje? Neem een handje onge zouten noten1 Niet alleen erg lekker, maar ze bevatten veel vezels en gezonde vetten. Je kunt ook amandelen, para-, pecan- of hazelnoten of zaden zoals zonnebloem pitten en chiazaad door de salade doen, over de pasta strooien of zelfs door de stamppot roeren. Zet een karaf vers water en een volle fruitschaal op tafel. Als je namelijk genoeg vocht binnenkrijgt worden voedingsstoffen beter opgenomen, en het houdt de ontlasting soepel. Drink dus voldoende water, af en toe een kop thee of koffie zonder suiker en eet genoeg groente en fruit (want daarin zit ook veel vocht).

Allerhande | 2020 | | pagina 55