Hoe zit 't precies? O Als het gaat om vezels zijn dit de 5 vragen die vaak worden gesteld. Expert Jaap Seidell geeft antwoord. Waarom zijn voedingsvezels belangrijk? 'Voedingsvezels (of gewoon: vezels) is de verzamelnaam voor een diversegroepkoolhydraten die niet door onze darmen worden verteerd of opgenomen. Vezels zijn belangrijk voor de gezondheid. Ze dragen bij aan een goede spijsvertering. Ze zijn belangrijk om de darmen gezond te houden en zorgen voor een go ede stoelgang. Er zijn sterke aanwijzingen dat ze het risico op hart- en vaatziekten, diabetes type 2 en darmkanker verminderen. Enhetis beter voor je stoelgang. Het advies is 30 tot40 gram voedingsvezels per dag te eten.' Hoe krijg ik voldoende vezels binnen? 'Eet gevarieerd en zorg dat over de hele dag voldoende vezels op hetmenustaan. Diezitten in groente, fruit, volkorenbrood, volkorenpasta, muesli, zilvervliesrijst, peulvruchten, zoals bruine bonen, kikkererwten en linzen en noten. Er zijn verschillende typen vezels met allemaal andere eigenschappen. Als je alleen volkorenboterhammeneet, ben jeerdusnogniet.Derestmoetjehalen uitandere voedingsmiddelen. Het advies voor een volwassene is dan ook omnaast volkorenbrood ten minste 250 gram groente teeten, 2 stuks fruit, eenhandjeongezouten noten per dag en voldoende peulvruchten en graanproducten zoals zilvervliesrijsten volkorenpasta. En voldoende te drinken.' Waarom is volkoren gezonder? 'Bij volkorenproducten wordtde hele graankorrel gebruikt. Dus de kern, maar ook de zemel, hetvliesje dat omdekernligt. De voedingsvezels, en de meeste vitaminen en mineralen, bevinden zich in dit buitenste gedeelte van de graankorrel. Bijhetmalen van graankorrels tot bloem of het pellen van rijst, wordt een groot deel van de vezels verwijderd. Daarom zijn volko rengr aanproducten rijker aan vezels dan witte soorten. Bij witbrood gebruiken de bakkers alleen de kern van de korrel en niet het buitenste gedeelte.' voedingsvezels, vitaminen enmineraien zitten in de buitenwand van de graanko rrel. Kies daarom dus voor volkorenspeltbrood.' Wat is het verschil tussen spelt, tarwe en volkoren? 'Spelt lijkt erg op tarwe. Beide graansoorten bevatten dezelfde voedingsstoffen, koolhydraten, eiwitten, mineralen, vitaminen en vezels. Beide soorten brood bevatten ook gluten, die zorgen dathetdeeg iuchtigwordt. Er is wel een klein verschil in smaakSpeltis iets pittiger en nootachtiger. Vanspeltbestaanookde varianten: wit, bruin en volkoren. Inwitspeltbrood zittennetzo weinig voedingsstoffen als in wit tarwebrood. Want de meeste Heeft meer vezels eten invloed op je gewicht? Een klein beetje. Het is vooral goed voormensen metdiabetes, omdathetookdeinsuline en suikerhuishoudingin balans houdt. Als je meer vezels eet, heb je sneller een verzadigd gevoel. De vezels zwellen voor een deel op, ze binden water, waardoor je maag voller wordt. En dushebjewatminder trek. Er is dan ook wel een heel klein effect op het lichaamsgewicht, doordatje meestal iets minder eet.' aller 5i DUURZAAMHEID Expert JAAP SEIDELL is hoogleraar Voeding en Gezondheid aan de Vrije Universiteit Amsterdam. WAT VRAAG JIJ JE AF? Albert Heijn staat met bijna 1000 winkels midden in de samen leving. Heb je vragen over duurzaamheids- of gezondheids- onderwerpen zoals het aantal vezels in voeding? Mail ze naar lezersvragen-allerhande@ah.nl en wie weet behandelen we ze hier.

Allerhande | 2020 | | pagina 53