O Naturalis phetgebied van biodiversiteit lopen er bij Albert Heijn verschillende initiatieven. Duurzame zuivel is er een van. Sinds 2018 hebben we een programma genaamd 'Beter voor koe, natuur en boer', met als een van de do eien het aantal dieren (melkkoeien en jongvee) meer in balans krijgenmethetaantalhectarengrasland. Ookhoudenwe een grens aan vani8.ooo liter melk per hectare gras. Ditzorgtvoor een betere balans enmaakthetmogelijk om door een speciaal bodemprogramma te werken naar klimaatneutrale melk van de boerderijAl onze dagverse zuivel wordt danook geproduceerd binnen de richtlijnen vanditprogramma. De komende jaren gaan we verder op weg naar de gesloten CCti'kringloop op de boerderijZo zetten we verdere stappen op hetgebied van dierenwelzijn en op hetgebied vannatuur en biodiversiteit.' Kruidenrijk 1 Die koeien staan zo veel mogelijk in de wei en daar eten ze natuurlijk veel gras. Verschillende kruiden in hetgrasland, zoals klaver, dragen bij aan binding van organischekoolstof enstikstofinde bodem. Daardoo r blijft de bodem rijker aan voedingsstoffen en is er minder kunstmest nodig. De melkveehouderijbedrijven 'Op grasland met verschillende kruiden zoals klaver hoeft minder kunstmest gebruikt te worden' zaaien minimaal 20%klaver en io%kruiden in hetgrasland. Verderwordter tussen 1 april en 1 junigeenmestop gebrachten wordternietgemaaid, zodat de kruiden alle tijd krijgen om tot bloei te komen wat veel insecten en weidevogels aantrekt.' Laat het zoemen 'Als je hethebtover bloemetjes, heb je het ook over bijtjes. Het belang van kleine beestjes als bijen en insecten mag niet onderschat worden. Op het platteland zijn wilde bijen onmisbaar voorde natuurlijke bestuiving, die de kwaliteit van groente, fruit en noten beïnvloedt. Gelukkig is er op het platteland veel ruimte en kunnen er eenvoudig bijenkasten en insectenhotels geplaatst worden. Ditj aar plaatsen we dan ook insectenhotels opdemelkveebedrijven en op geschikte locaties bijenkasten. Zo komen we stap voor stap dichter bij een grotere biodiversiteit. Ter compensatie en als waardering voor al hun inspanningen krijgen de boeren extra betaald voor hun duurzaamgeproduceerde melk.' NATURALIS ALBERT HEIJN Biodiversity Center MILJOEN LEERZE! 94 .0 ANITA SCHOLTE OP REIMER is bij Albert Heijn verantwoordelijk voor de kwaliteit en duurzaamheid van producten en vertelt wat Albert Heijn doet aan biodiversiteit. De komende jaren gaan Naturalis Biodiversity Center en Albert Heijn samenwerken in een onderzoek naar biodiversiteit. Met steun van Albert Heijn kan promovendus Auke-Florian Hiemstra de komende 5 jaar onderzoek doen naar biodiversiteit. 2.1 verschillende soorten levensvormen zijn er op aarde. En we hebben nog maar zo'n 20% van alle soorten in kaart gebracht. Dit en nog veel meer interessante weetjes kun je vinden op naturalis.nl/biodi versi tei t. Scan de QR-code en volg het onderzoek van Auke-Florian. Ga naar de digitale omgeving van Naturalis om nog meer te leren en je te verwonderen over de natuur. Of - zodra het weer kan - breng een bezoek aan het museum Naturalis in Leiden!

Allerhande | 2020 | | pagina 94