Hoe zit 't precies? O DUURZAAMHEID Als het gaat om biodiversiteit worden deze vijf vragen vaak gesteld. Bioloog Auke-Florian Hiemstra geeft antwoord. Wat is biodiversiteit eigenlijk'Biodiversiteitisde verscheidenheidaanleven. Alle planten, dieren en micro-organismen die leven op aarde. De bultrugwalvis is een soort, maar ook hetmadeliefje. Totopdedagvan vandaag hebben wetenschappers al meer dan twee miljoen soorten beschreven, en elke dag komen daar nog nieuwe soorten bijHet barst van de nog onbekende dieren- en plantensoorten diep in de jungle, bijvoorbeeld.' Waarom is biodiversiteit ZO belangrijk? 'Je kunt biodiversiteit zien als een blokkentoren. De steentjes samen vormenhetbouwwerk. Alsje daar te veel steentjes uithaalt, valtdeze uiteindelijk om.Zonderplanktongeenvis, zonder bomen geen apen, zonder bloemen geen bijen, zonder bijen geen bloemen en dus ook geen vruchten! Zelfs een mug heeft een belangrijke functie: die is voedsel voor kikkers, en dieworden weer gegeten door vogels. Vogels verspreiden zaden, waardoor nieuwe planten kunnen groeien. Al het leven is afhankelijk van ander leven. Ook wij zijn daar een onderdeel van, daarom moeten we zuinig zijn op de natuur. Hoe staat het ervoor in Nederland? 'Sinds 1990 zijn de populaties wilde dieren in Nederland gehalveerd en het aantal insecten en weidevogels is eno rm afgenomen. In de stadisdebiodiversiteitdelaatstejarenjuist toegenomen! Een betere waterkwaliteit zorgt datfuten, meerkoeten enijsvogels in de stad gingen wonen. Vossen, egels en slechtvalken hebben de stad inmiddels ook ontdekt. Datis mooi, wantdie eten bijvoorbeeldweermuizen, waar ermeer dan genoeg van zijn. Maarophetplattelandzieje een achteruitgang van veel insectensoorten, doordathun leefgebieden zijn verdwenen.' Hoe zie je dat terug in de SUperm arkt? 'Je zou hetmisschien nietdenken, alshetzo netjesinde schappen ligt, maarhet meeste voedsel wordtin de natuur gemaakt. We hebben in ons land alleen al zo'n370 verschillende bijen. De bestuiving van wilde bijen -liefst zo veel mogelijk verschillende soorten-zorgt bijvoorbeeld voor mooie, ronde appels. Ook meloenen, kersen, avocado's, kom kommers, broccoli en pompoenenhebben we te danken aan bijen. Totaanamandelen, koriander enkofïie aan toe. Zonderal die bijen zou onze supermarktheel wat leger zijn.' Hoe zorgen we voor een goede biodiversiteit? 'Als er te veel soorten verdwijnen, kanhet evenwicht worden verstoord. In het tijdperk van de mens wankelt de blokk en toren. Soorten staan onderdruk doo r het verdwijnen van leefgebied, de impact van klimaatverandering en de toename van plastic in hetmilieu. Om dat evenwicht te bewaken, onderzoekt Naturalis hetleven. En datis nu belangrijker dan ooit. Het is tijd dat we weer gaan leven mét de natuur in plaats van van de natuur. Als we me t z'n allen de schouders eronder zetten, kunnen we de biodiversiteit weermeer in balans krijgen.' aller WAT VRAAG JIJ JE AF? Albert Heijn staat met bijna 1000 winkels midden in de samenleving. Heb je vragen over biodiversiteit of duurzaamheids- onderwerpen zoals de herkomst van onze producten? Mail ze naar lezersvragen-ailerhande@ah.nl en wie weet behandelen we ze hier^/ 93 AUKE-FLORIAN HIEMSTRA is bioloog bij Naturalis Biodiversity Center in Leiden. Volg via Instagram zijn onderzoek: @aukeflorian.

Allerhande | 2020 | | pagina 93