Hoe zit 't precies? O DUURZAAMHEID Als het gaat om vaker een dagje vegetarisch eten, zijn dit de 5 vragen die vaak worden gesteld. Expert Jeroen Willemsen geeft antwoord. Vaker vegetarisch eten, wat levert dat op voor de wereld? 'Als we allemaal iets vaker een dagje vega eten, gaat er minder verloren van wat Moeder Aarde ons geeft, omdat water en land bij de productie van plantaardige voedselgrondstoffen efficiënter worden gebruikt. We halen slechts 18% van de calorieën uit ons voedsel uit vlees en zuivel, terwijl van al het beschikbare boerenland op de wereld maar liefst 83% voor vee - en daarmee voor de productie van dat vlees en die zuivel - bestemd is. Die verhouding kan beter. Een eetpatroon waarin we allemaal wat vaker vegetarisch eten, helpt daarbij. Twee generaties geleden aten we minder én aten we meer plantaardig; dat is een gezonder evenwicht.' Heeft het zin om af en toe vlees, zuivel en eieren te laten Staan? 'Voor het milieu zeker. Je 'voedselafdruk' wordt daardoor een stuk minder. Een voorbeeld: om één Nederlander een jaar lang van vlees, zuivel en eieren te voorzien, is meer dan 1100 m2 land nodig, een kwart voetbalveld. Als je 2 dagen in de week geen vlees eet, wordt die 'voedselafdruk' al snel met 15% verminderd. Kun je nagaan wat het effect is als 17 miljoen inwoners dat doen.' Hebben we vlees niet gewoon nodig? 'Veel Nederlanders eten meer vlees dan aanbevolen. Als je enkele dagen per week kiest voor vegetarisch, hoefje je geen zorgen te maken over gebrek aan voedingsstoffen als ijzer of vitamine B12. Deze belangrijke vitamine zit ook in zuivel zoals melk, kwark en yoghurt, en veel plantaardige variaties op zuivel en vlees zijn verrijkt met vitamine B12. Als je minder vlees gaat eten, moet je zorgen datje andere producten eet met voldoende ijzer, zoals eieren, noten, peulvruchten, tofu en tempé. Aan veel plantaardige variaties is overigens extra ijzer toegevoegd. En in volkoren graanproducten en groene bladgroenten zit ook ijzer.' Waf is jouw advies voor een dagje vegetarisch? 'Laatje verrassen door de wereld die in de supermarkt voor je opengaat. Er zijn zo veel producten waaruitje kunt kiezen. Het is leuk en goed om na te denken over vegetarische ingrediënten, maar doe dat met respect voor jouw routine en voor de recepten die je gewend bent. Met kleine stappen kun je al grote happen uitje 'voedselafdruk' halen.' Is vaker vegetarisch eten ook positief voor je gezondheid? 'Vaker een dagje vegetarisch eten past in een gezond eetpatroon. Zo zijn peulvruchten rijk aan koolhydraten, eiwitten, B-vitaminen, ijzer en calcium en bevatten ze veel vezels. Noten zijn rijk aan eiwit en bevatten veel onverzadigde vetten, die het slechte cholesterol in je bloed verlagen. Vloeibare plantaardige vetten bevatten minder verzadigde vetten dan dierlijke en zijn daarom beter voor je gezondheid.' aller 67 Expert JEROEN WILLEMSEN oprichter en woordvoer der van de Green Protein Alliance, een vereniging die iedereen wil laten zien hoe je meer plantaardig kunt eten en drinken. WAT VRAAG JIJ JE AF? Albert Heijn staat met bijna 1000 winkels midden in de samenleving. Heb je vragen over gezondheid of duur zaamheidsonde rwerpen zoals plantaardig eten of voedsel- verspilling? Mail naar lezersvragen-allerhande@ah.nl en wie weet behandelen we ze in deze rubriek.

Allerhande | 2020 | | pagina 67