AUSTRALIË WIJNTOER 'Het karakter van een wijn wordt niet alleen bepaald door de druif en de bodem: maar ook door de persoonlijkheid van de wijnmaker' m meteen maar met de deur in huis te vallen: wat bete kenen die Bin-nummers van Lindeman's? Brett Sharpe, al ruim twintig jaar wijnmaker bij Lindeman's, moet lachen. Het wordt hem vaker gevraagd. 'Vroeger werd de wijn van Lindeman's in 'bins' (vaten) gerijpt. Daar werden getallen op geschreven die een bepaalde betekenis hadden, zoals het jaartal van de oogst of de assemblage. Om de historie van Lindeman's te benadruk ken hebben we die naam in ere gehouden. Maar de cijfers hebben een heel andere betekenis gekregen De eerste Bin-wijn, nummer 65, de Chardonnay, was bijvoor beeld het rugnummer van een Canadese ijshockeyspeler. Het was de eerste wijn die we naar Canada exporteerden en op deze manier legden we een link met dat land.' De Bin-wijnen zijn zeer populair en Brett weet wel waarom. 'Ze zijn toegankelijk en betaalbaar, heerlijk fruitig en makkelijk te combineren. Bovendien is de kwaliteit constant. Je weet dus altijd watje kunt verwachten. Weetje wathetis? Onze oprichter dokter Henry Lindeman, die in 1843 zijn eerste wijnstokken in Australië plantte, zei altijd: "Van wijn moetje blij worden." Ik geloof echt dat wij daar nog steeds voor zorgen.' Na vele omzwervingen als scheepsarts besloot Lindeman zijn geluk in Australië te beproeven, samen met zijn jonge bruid. Hij had eerder Franse en Duitse wijn boeren bezocht en bij hen de kunst van het wijnmaken afgekeken. Ook al verdiende hij zijn brood met zijn dokters praktijk, zodra hij een geschikte plek vond legde hij een wijngaard aan. Hij was daarmee een van de eerste wijnmakers in de inmiddels beroemde Hunter Valley. Roestrode aarde Brett daarentegen maakt zijn wijnen in Coonawarra in de staat South Australia. Hier komt ruim de helft van de Australi sche wijnen vandaan. Coonawarra ligt in een landschap zo plat als Nederland. Ooit lag het land onder zee, daarom zit er veel kalksteen in de bodem. Eigenlijk gewoon de resten van wat ooit leven is geweest. Daarbovenop ligt op veel plekken roestrode aarde; de kleur komt van de hoge concentratie ijzer in de grond. Coonawarra ligt niet ver van de kust, de zeewind werkt als een verkoelende airconditioner voor de druiven. Ook de kalkstenen bodem zorgt voor verkoeling, maar dan van onderaf. Al deze elementen zorgen voor een lange rij pingsperiode, wat resulteert in smaakvolle druiven. Het kan bloedheet zijn in Coonawarra. Als we Brett spreken is het 42 graden. Deze hete zomer wordt Australië geteisterd door bosbranden, die ook menig wijngaard vernietigd hebben. Brett heeft geluk gehad. 'Op dit moment lijkt er gelukkig ook geen sprake van smoke taint te zijn, een soort rookschade die de smaak van de wijn negatief kan beïnvloeden.' Smaakvolle druiven Het karakter van een wijn wordt overigens niet alleen bepaald door de druif en de bodem, vindt Brett, maar ook door de persoonlijkheid van de wijnmaker. Welke van zijn persoonlijke eigenschappen kunnen we dan in zijn wijnen herkennen? Hij aarzelt geen seconde. 'Integer en oprecht. Weetje, ik heb een persoonlijke filosofie en die luidt dat ik alleen wijn drink die ik lekker vind. De wijnen die ik maak moet ik dus zelf ook lekker vinden. Voor mezelf en voor de mensen die van onze wijnen willen genieten.' (J) aller 141 Melbourne Wijnmaker Brett Sharper ik houd van ongecompliceerde wijn. Duswilikdiezelf ook maken.' Coonawarra O

Allerhande | 2020 | | pagina 141