Zodra je in de buurt van het Friese Beetgum komt, vallen een paar dingen op. De weidsheid van het oer-Hollandse landschap en de gigantische oppervlakten aan glazen kassen. In een aantal daarvan groeien en bloeien de paprikaplanten van Jaap Vink, teler voor Albert Heijn. Meer paprika's dan mensen 'Eind 1800 startte mijn overgrootvader Jacob Vink een tuinbouwbedrijf waar toen tomaat, komkommer en sla geteeld werden. Drie generaties later nam mijn vader Pim het bedrijf over. Eind jaren zestig liet een collega-teler mijn vader kennismaken met de nieuwe groentesoort uit de mediterrane landen: paprika. Niemand wist toen nog iets van de veelzijdigheid van deze groente. Toch besloot hij een jaar later de sprong te wagen door rode paprika's te gaan telen, en met succes. Nu, ruim 50 jaar later, is de paprika natuurlijk niet meer weg te denken uit de Nederlandse keuken.' In 2002 werd de kas in de Zuid-Hollandse buurtschap Si on te klein en besloot Jaap uit te wijken naar het hoge noorden. Hierdoor kon er flink worden uitgebreid naar ruim 111.000 m2 kas. Het Friese dorp Beetgum telt sindsdien meer paprika's dan inwoners; per teelt groeien er in de kas 250.000 paprikaplanten die gezamen lijk goed zijn voor 15 miljoen paprika's op jaarbasis. Zo natuurlijk mogelijk 'Het paprikaseizoen loopt van maart tot november. In die periode groeien de planten op steenwol langs touwen van zo'n 4 meter omhoog. Vanaf de bloei duurt het 8 weken tot we de glanzende rode paprika's met de hand kunnen oogsten. 'We maken zo veel mogelijk gebruik van Moeder Natuur. Onze 1100 zonnepanelen voorzien onze kas van energie en ook het regenwater vangen we op in een bassin. Verder wemelt het in de kas van biologische bestrijders zoals het schaakbord-lieveheersbeestje, een geweldige bestrijder van bladluis. De kwaliteit van onze paprika's staat op nummer 1, en daar doen we alles aan!' UIT DE TROPEN De paprika komt oorspronkelijk uit Midden-Amerika en is rond 1500 door de Spanjaarden meegenomen naar Europa. Het duurde nog ruim 3 eeuwen voor ook de rest van Europa van deze groente mocht genieten. En inmiddels is-ie niet meer weg te denken uit onze keuken. 110

Allerhande | 2020 | | pagina 110