TRANSPARANTE KETEN Als het gaat om transparantie in de voedselketens, worden deze vijf vragen vaak gesteld. Expert Laurens Sloot geeft antwoord. Hoezo willen we de laatste tijd allemaal weten waar ons eten vandaan komt? 'Vijftig jaar geleden wisten we wat we aten, omdat ingrediënten vaak uit de eigen moestuin kwamen. En anders haalden we ze bij boeren om de hoek. Tegenwoordig zijn onze voedselketens meer internationaal geworden. Daardooris een afstand ontstaan tussen ons en ons eten en neemt de ro ep om transparantie toe. Mensen hebben vragen als: "Ishetwel veilig en eerlijk geproduceerd?" en "Worden mijn boontjes wel duurzaam verbouwd?" En hoe bepalen supermarkten welke informatie ze delen? Hetisheel lastig voor supermarkten om alle informatie inzichtelijk en overzichtelijk te houden in een wereld waarin we wo rden o ve rladen metinformatie. De grootste uitdaging iswatmij be treft dat supermarkten een ethisch kompas ontwikkelen. Daarin staan zaken alsaan welke eisen moeten leveranciers voldoen? Onder welke arbeidsomstandigheden komen producten uitlagelonenlanden tot stand? Hoe check je of producten ook echtvolgens de afspraken tot standkomen? Enhoe handel je alsje constateert dat ditniethet geval is? Wat hebben we aan die transparantie? Datje als supermarkt niet alleen zegt datje volgens een bepaald ethisch kompas werkt, maar dat ook bewijst. Als klanten bij Albert Heijn binnenkomen, weten ze dat de producten die daar liggen volgens transparante normen en waarden zijn geproduceerd. Ik ben overigens wel wat dubbel over transparantie. Want ais je ais supermarkt open bent over de herkomst vanje producten, kunjeookhetrnikpunt van kritiek worden. Voor je het weet ontstaat er een storm, terwijl je alleen maar eerlijk wiltzijn.' Wat is het doel van al die keurmerken? 'Dievereenvoudigen hetkeuzeprocesin de winkel. Ais er eenkeurmerk opeenproductzit, weet je als consument aan welke normen en waardenhet voldoet. ïkvindhetBeter Leven-keurmerk een mooi voorbeeld van een gezamenlijk ontwikkeld keurmerk inNederland. NetalshetFairtrade- keurmerk. Datmaaktdirectinzichtelijk dathetgoedzit.' Wat gaat er de komende jaren veranderen? ik verwacht datermeer exclusieve ketens komen, waarbij leveranciers alleen voor Albert Heijnproduceren. Dat biedt zekerheid voordeleveranciers, omdat Albert Heijn gegarandeerd afneemt. En aan de andere kantkrijgtAlbertHeijn de zekerheidgrip te hebben op de keten. Voordeel voor de klant: nogmeervoedselveiligheid en de garantie dat eerlijk is geproduceerd. MetQR-codes op verpakkingen zijn sommige producten al volledig traceerbaar. Zo kan de hele route totaanhetschap worden gevolgd, watde transparantie van vroeger weer een beetje terugbrengt.' aller ide 59 LAURENS SLOOT Hoogleraar Retail Marketing aan de Rijksuniversiteit Groningen en directeur-oprichter van EFMI Business School. WAT VRAAG JU JE AF? Albert Heijn staat met bijna 1000 winkels midden in de samenleving. Heb je vragen over gezondheid of duurzaamheidsonderwerpen, zoals voedselverspillingofde herkomst van producten? Mail naar Iezersvragen-aIIerhande@ah.nl en wie weet beantwoorden we ze hier.

Allerhande | 2020 | | pagina 59