'Voor mij is de druif het gereedschap waarmee je de smaak van een specifieke plek tevoorschijn tovert' WIJNTOER Ook al werden de beste wijnen achter slot en grendel bewaard, zo gaat de legende, toch verdwenen ze uit de kelder. Maar toen werd verteld dat de duivel in de kelder huisde, was het over met de diefstalDe duivelskelder (vrij vertaald: casillero del diablo) ligt in middels vol met mooie varietal-wijnen, oftewel wijnen van één enkel druivenras. En die worden onder andere gemaakt doorMarcelo Papa. Als we hem bellen vertelt hij dat het lekker weer is bij hem aan de andere kant van de wereld: zonnig, droog en niet te heet. Daar varen de druiven wel bij. Het langgerekte land in Zuid-Amerika ligt ingeklemd tussen de Grote Oceaan, die voor een verkoelende bries zorgt, en het Andesgebergte, waarvan smeltwater de rivieren instroomt die de wijngaarden bewateren. 'De nabijheid van de oceaan en de bergen bepalen grotendeels het klimaat en de verscheidenheid aan bodems. En juist die twee factoren zijn van groot belang voor de wijnbouw in chili. Het is een land van extremen en perfect om wijn te maken.' Gereedschap 'Niet alleen maken we nu wijnen van veel andere druiven, we laten ze ook op verschillende plekken groeien. Zo komt chardonnay het best tot zijn recht in het noorden, in wijngebied Limari Valley. Het is er relatief koel en de bodem bevat veel kalksteen en rode klei. We planten er geen cabernet sauvignon; die toont zich op zijn best in Maipo, met z'n vulkanische bodem, hete dagen en koele nachten. Voor mij is de druif het gereedschap waarmee je de smaak van een specifieke plek tevoorschijn tovert.' En hoe zit het dan met carmenère, de 'nationale druif' van Chili? 'Daar maken we een heerlijke, kruidige wijn van, maar eerlijk gezegd blijft de fruitige Cabernet Sauvignon dé wijn die Chili en ook Casillero del Diablo het meest typeert', vindt Marcelo. Nu alleen nog hopen op een mooie zomer in Nederland, want de Chileense parels vragen om een barbecue. Marcelo adviseert alvast een mooi stuk lam bij zijn Cabernet Sauvignon. CHILI Een nieuwigheidje Casillero del Diablo is een van de merken van Chili's grootste en belangrijkste wijnhuis Concha y Toro. De legende van de duivelskelder ten spijt zag de eerste wijn van Casillero del Diablo halverwege de jaren zestig van de vorige eeuw het levenslicht. Een wijn van enkel cabernet sauvignon, gemaakt in Maipo Valley. Dit wijngebied ligt niet ver van de hoofdstad Santiago en staat vanwege de kwaliteit ook wel bekend als 'het Bordeaux van Zuid-Amerika'. Die ene druif stond voor het eerst op het etiket vermeld, een nieuwigheidje destijds. aller 6' De wijnvalleien liggen dicht bij de Grote Oceaan, waardoor er altijd 'Limari Valley Maipo Valley WIJNMAKER MARCELO PAPA In een Casillero-wijn zitten druiven van dezelfde soort, maar uit meerdere wijngebieden, in een optimale blend. Zijn persoonlijke favoriet"? 'Ik ben dol op onze Chardonnay. Een groot deel van de druiven is groot geworden in Limari. en dat proef je. Het maakt de wijn wat zachter en vriendelijker.'

Allerhande | 2020 | | pagina 157