Ruim 14 hectare kassen vol radijzen, zo ver het oog reikt. Dat had de toen 22-jarige Jan Coolbergen niet kunnen vermoeden, toen hij in 1963 zijn glastuin bouwbedrijf begon op het Zuid-Hollandse eiland Goeree-Overflakkee. Trots laat hij een krantenartikel zien, waarin we lezen over zijn stoere initiatief. In zijn 3000 m2 aan kassen - voo r die tij d nogal modern en groots opgezet - verbouwde hij van alles. Van sla en tomaten totradijs. Dat zijn bedrijf is uitgegroeid tot een enorm succes, is ook te danken aan zijn ondernemende zonen Ad en Willem-Jan, die het in de jaren negentig overnamen. Hij geeft het woord aan Ad: 'Sinds 2000 leveren we al aan Albert Heijn. Voor beide partijen is het fijn, zo'n langdurige, betrokken relatie. Alle radijzen die je daar ziet, zijn van ons!' Verfijnd werk Nadat de ambitieuze broers besloten zich helemaal te richten op de radijs, ging het hard met het bedrijf. De oogst van de rode, pittige groente gaat het hele jaar door. Een radijs is 's zomers in 3 weken volgroeid, 's winters in 12 weken. Er is dan ook continu werk aan de winkel. De Coolbergens hebben 15 mensen in vaste dienst, voornamelijk dames, en in de drukste oogstperiode komen daar nog zo'n 10 seizoensarbeiders bij. 'Ons personeel is een mix van mensen: we hebben veel mensen uit aangrenzende dorpen, maar ook Poolse en Turkse mensen in dienst.' De dames staan gemoedelijk met elkaar te kletsen terwijl ze de bosjes radijs gerouüneerd door hun handen laten gaan. Uiteraard met schort voor en haarnetje op: 'Het is heel verfijnd werk, deze vrouwen zijn daar supergoed in. Daarnaast bedienen ze ook de machines en de vorkheftrucks.' Duurzaam Het bijzondere van radijs is: er wordt elke dag gezaaid, elke dag geoogst. In de 17 kasafdelingen kun je dus elk stadium radijzen vinden. Vragen al die kassen niet veel energie? Ad: 'Nee, hoor. Radijzen hebben een lage temperatuurbehoefte. We hebben geluk met de zachte winters en hoeven nauwelijks bij te stoken. Voor mij geen Elfstedentocht, haha! Om ze te beschermen tegen de zomerse hitte bestrijken we in mei de kassen met een laag kalk. Die wordt er in de herfstweer afgehaald.' En al die radijzen moeten Prachlig inmalief van jonge tuinder te Oude Tonge 122 De gele linten vangen vliegen en andere insecten. Modern warenhuis van 3000 m' opgezet Jan Coolbergen zit nog elke dag op. de trekker om de grond te frezer!

Allerhande | 2020 | | pagina 122