We zijn vreselijk afhankelijk van het weer. In maart, april moet het een keer droog worden. Dan gaan we meteen als een malle aan de slag om de zaadjes op tijd de grond in te krijgen. Als het moet werken we 24 uur achter elkaar. We hebben de afgelopen jaren geluk gehad met de droge zomers. En we hebben veel zoetwater hier in de buurt, waarmee we in tijden van droogte extra kunnen beregenen.' Samen sorteren Gelukkig krijgt Maarten hulp van een stuk of wat oudere boerenmannen. In de herfst en winter zijn ze kind aan huis, al sinds een jaar of 15. 'In de oogsttijd komen ze een a twee dagen in de week, een paar uurtjes per dag. Met de hand pikken ze geroutineerd de rotte exemplaren en kluiten aarde eruit. Die gaan in de bak 1 tarra'alles wat we niet kunnen ge bruiken. Van de minder mooie uien, met vlekjes of een scheur in de schil, wordt uiensap gemaakt, dat weer verwerkt wordt in soepen en sauzen.' Twee van de mannen hadden vroeger een witlofbedrijf, een ander zat in de tulpen. 'Dit doen ze erbij, anders zitten ze thuis maar achter de geraniums. En het is ook wat gezellig: we drinken altijd samen een bakkie en onder het werk nemen ze geheid alle buurt- roddels door.' Elke dag als Maarten en de mannen de schuur in lopen stromen de tranen nog over hun wangen, daarna zijn ze gewend. En eet hij zelf nog uien? 'Natuurlijk! Elke soep, elke saus, bijna elk gerecht begint ermee. De ui is het begin van alles.' FAMILIEBEDRIJF Maartens opa richtte het bedrijf op in 1950, zijn vader nam het over in 1985. Sinds 2015 runnen Maarten en zijn vader het bedrijf samen. Broer Jan-Leen komt na zijn studie ook in het bedrijf. Zusje Lianne koos haar eigen pad; zij volgt een opleiding tot doktersassistente. 32

Allerhande | 2020 | | pagina 32