Een lieve oude hond blaft het bezoek tegemoet, als we het boerenerf op Goeree-Overflakkee op lopen. De stenen grond is nat en kleiig, de binnenplaats staat vol enorme tractors en landbouwmachines. Bij het betreden van de reusachtige, donkere schuur, ruikje de scherpe geur al. Tussen de ratelende sorteermachines en de enorme houten bakken vol verschil lende maten uien doemt Maarten van Nieuwenhuijzen (28) op. Blauwe overall, grote kaplaarzen en een innemende lach van oor tot oor. Bij de koffie vertelt Maarten: 'Ik ben de derde generatie in onze familie. Mijn opa was een traditionele boer: hij had koeien en deed aan akkerbouw. Mijn vader nam de boerderij veertig jaar geleden over, maar wilde geen koeien meer. Hij begon met spruiten, aardappelen en uien. Toen 15 jaar geleden de spruitenmarkt inzakte, besloot hij zich helemaal te richten op aardappelen en uien. Sinds die tijd leveren we uien en aardappelen aan Albert Heijn. Nadat ik de hogere landbouwschool in Dronten had afgemaakt, ging ik bij hem werken. Sinds vier jaar run ik de boerderij samen met mijn vader.' Droge zomers De gele uien liggen vier meter hoog opgetast in een donkere, koele schuur: een indrukwekkende berg. Af en toe klinkt het alsof er water begint te stromen, dat büjken een paar uien die spontaan naar beneden rollen en een minilawine veroorzaken. De rode uien zijn kwetsbaar der en kunnen die druk niet aan. Die liggen dan ook veilig in grote houten kisten, zo'n acht meter hoog opgestapeld. Uit een ingenieus systeem van continu draaiende sorteermachines rollen vier maten uien. De op een na grootste exemplaren gaan in de verspakketten van Albert Heijn. Alleen harde uien met de mooiste kleur en uitstraling zonder vlekjes, scheurtjes of butsen komen door de strenge selectie. 'Om ze zo mooi van kleur te krijgen is soms wel een uitdaging. Als het heel nat is geweest dan krijg je verwering, er komen donkere plekjes op de schil. 30

Allerhande | 2020 | | pagina 30