DUURZAAMHEID Als het gaat om voedselverspilling zijn dit de 5 vragen die vaak gesteld worden. Verspilling-expert Toine Timmermans geeft antwoord. Hoevee/ voedsel wordt erin Nederland verspild? 'In de hele keten, dusvanboerofteler tot en met consument, verspillen we j aarlijks tussen de 105 en 150 kilo voedsel per persoon. Datis een file van vrachtwagens vol eten van Nederland tot Spanje! Mensen thuis verspillen gemiddeld34,3 kilo voedsel per persoon per jaar. Danhebbenwehet alleen over wat als eetbaarwordtgezien: we rekenen geen botjes mee. Datis veel, maar gelukkig is voedselverspilling thuis al met een kwartafgenomen sinds 2010. Mensen worden zich steeds bewuster datachteloos eten weggooien echtnietkan.' Is voedselverspilling slecht voor het milieu? 'Zes procentvan watwij metz'n allen aan CO2 uitstoten, is afkomstig van producten die we niet gebruiken. Als we het over klimaat verandering en hetmilieu hebben, is het verder terugdringen van voedselverspilling relatief het makkelijkst om aan te pakken en hetlevert enorm veel winst op. Vaak meer dan bijvoorbeeld de aanschafvan elektrische auto's of zonnepanelen en je kunterdirectgeldmee besparen. De bereidheid vanuitde consumentom voedselverspilling tegen te gaan is er gelukkig, uit onderzoek is gebleken dat 84 van de Nederlanders aangeeft zelf iets te willen doen.' Wie verspillen het meest? 'Iedereen denkt dat dat de supermarkten zijn, maar het is toch echtde consument zelf die hetmeeste voedsel verspilt. Er zijn verschillen tussen bevolkingsgroepen en regio's, maar gezinnen met kleine kinderen verspillen relatief het meest. Diehebben zo veel ballen inde luchtte houden, datte veel inkopen en koken er makkelijk insluipt. Voorheen verspilden alleenstaanden relatief veel, omdat de verpakkingen vaak groter waren dan éénportie. Maar daarin is al veel winstgeboekt. De afgelopen jaren zijn verpakkingen gemiddeld kleiner geworden.' Welk voedsel verspillen We het meesf?'Eriseentop3van soorten voedsel die we hetmeest verspillen. Bovenaan staatnog steeds brood. Ditis een dagvers product dat na twee of drie dagen, als hetniet meer vers is, wordt weggegooid, terwijlhetnogwel eetbaar is. Ookkapjes worden vaak onnodig weggegooid. Op 2 staan groente enfruit, die zijn bederfelijk, hebben een beperkte houdbaarheid. Op nummer 3 staatzuivel, daar staat een houdbaarheidsdatum op. Omdat mensen vaak het zekere voor het onzekere nemen, wordtdatvaak te snel weggegooid.' Hoe weet ik of iets nog veilig is om op te eten of niet? Op veel producten staat een Tenminste Houdbaar Tot (THT) -datum of een 'Te gebruiken Tot' (TGT)-datum. Hierin ziteen verschil. De THTis eenkwaliteitsgarantie, maar het betekentniet datje hetproductna deze datum nietmeerkunt gebruiken. Bij THT-producten geldt: gebruikje zintuigen, kijk, ruik en proef, en bepaal zelf of hetnog smakelijk is om te eten. aller 115 Expert TOINE TIMMERMANS is directeur van de Stichting Samen Tegen Voedselverspilling en programmamanager duurzame voedselketens bij Wageningen University Research. WAT VRAAG JIJ JE AF? Albert Heijn staat met bijna 1000 winkels midden in de samen leving. Heb je vragen over gezondheid of duurzaamheids- onderwerpen zoals verpakking of voedselverspilling. Mail naar lezersvragen-allerhande@ah.nl en wie weet behandelen we ze in deze rubriek.

Allerhande | 2020 | | pagina 115