Als keeper van het Nederlands Vrouwen Elftal en, op clubniveau, van Atlético Madrid Femenino vindt Sari van Veenendaal (29) eten heel belangrijk. 'Ik kan wel zeggen dat ik bewust met mijn eten bezig ben.' Spanje trainen we elke dag anderhalf uur, meestal om 11.30 uur. Drie keer in de week, vóór de training, starten we om 10.15 uur met een halfuur in de gym. Ik train altijd op mijn ontbijt, en probeer er dus voor te zorgen dat er nooit te veel tijd tussen het ontbijt en de training zit. Vandaag had ik te vroeg ontbeten; na een uur kwam ik tekort.' Hoe bewust let je als topsporter op wat je eet? 'Ik word heel chagrijnig als ik honger heb. Daardoor eet ik veel, en dat heb ik ook altijd gedaan. Ik heb al jong geleerd dat als je veel eet, je beter de juiste dingen kunt eten. Tenslotte is eten je brandstof. En ik geloof dat als je op een gezonde en verantwoorde manier eet, het je prestaties ten goede komt. Het is niet zo dat ik nooit iets anders eet, maar dingen als friet en gebakken aardappelen zijn eigenlijk uitzondering.' 'Omdat ik op een dag nogal wat eet- momenten heb, kies ik vooral voor magere producten. Spelers verbranden meer, maar als ik als keeper maar blijf eten, komt het ergens erbij. Als ontbijt wissel ik bijvoorbeeld af tussen haver moutpap met fruit, magere yoghurt met muesli en fruit, en boterhammen met jam of kipfilet. Tijdens de training heb ik geen eten nodig en drink ik alleen water. En binnen een halfuur na de training neem ik een eiwitproduct, zoals volle yoghurt, kwark of een proteïneshake - maar dan wel een vetarme en met water. Eiwit helpt mijn spieren weer te herstellen.' 'Atlético Madrid bepaalt graag wat ik eet. Maar ik ben 29 en vertrouw op alle eetervaring van de afgelopen jaren. We proberen daarom samen een goed programma in elkaar te zetten, waarbij we compromissen maken. Zo wil de club liever dat ik geen brood neem, terwijl ik het liefst de hele dag brood eet en er goed op presteer. Het compromis is dat ik brood beperk tot het ontbijt of de lunch. Soms lunch ik met het team. Maar zo'n lunch is heel uitgebreid en ook nog eens 'Drink veel water en geen vruchtensappen. Daar zitten veel suikers in.' laat: van 14.00 tot 16.00 uur. Daarna eten ze pas weer om 21.00 uur. Dat zijn niet mijn üjden; ik wil graag om 14.00 uur lunchen en om 19.00 uur weer eten. Daaromheen plan ik tussendoortjes. Ik probeer me zo veel mogelijk aan mijn eigen eetpatroon te houden. Dat vindt de club prima.' Kook je zelf veel? 'Ik ben geen goede kok, maar probeer wel zoveel mogelijk de Schijf van Vijf te volgen. Mijn zelf gemaakte pizza is een van mijn favoriete gerechten. De bodem maak ik van gewoon meel en af en toe volkorenmeel. Ik beleg 'm met tomatensaus, paprika, tomaat, champignons, ui, soms knoflook, kipfilet, soms parmaham en kruiden. En: altijd ananas.' Heb je een tip voor lezers die gezond willen eten en sporten? 'Drink veel water en geen vruchtensappen en dat soort dingen. Daar zitten veel suikers in. Eet en drink gewoon alles met mate en pak regelmatig de trap. Of ga lekker naar de sportschool. Dan komt het wel goed!' Hoe vaak train je in de week? 'In Wat zijn dan de juiste keuzes voor jou? Krijg je ook eetadvies van je club? 88

Allerhande | 2020 | | pagina 88