Marco (52) en Marjan (49) Brinks bestieren hun landbouwbedrijf grotendeels met z'n tweeën. 'En in de oogsttijd natuurlijk samen met onze seizoensarbeiders', vertelt Marjan. 'Zonder hen krijgen we de 45 hectare, die we met boerenkool verbouwen, niet geoogst.' Laserlamp Het begint in juni met het planten van de eerste boerenkoolplantjes. 'We planten ze zo vroeg, zo dat we de eerste kool in september al kunnen leveren. In het begin gaan we er elke dag wel een keer heen om de planten te verzorgen, te voeden en te behoeden voor plagen. Er zitten nog weieens ganzen in, die jagen we dan weg met een laserlamp. Je hebt er vooral in het begin dus best veel werk aan. Maar als je dan in september zo'n heel veld vol ziet staan met planten metdat grote, groene bladDan zijn we extra trots.' De laatste plantjes gaan rond 20 juli de grond in. 'Niet later, want anders hebben ze te weinig groeidagen. Boerenkool houdt, net als wij, van mooi weer met een lekker zonnetje en liefst niet te veel nattigheid.' Binnen kweken is niet echt een optie. 'Boerenkool is een groot gewas, je hebt flinke oppervlakten nodig.' Met de hand De grootte van de planten is ook de reden dat de oogst nog handmatig gebeurt. 'We halen het blad van de boerenkoolplant en moetende grote bladeren in de kisten naar beneden drukken. Ooit is wel een poging gedaan om dat machinaal te doen, maar tot nu toe nog niet met het gewenste resultaat.' Marjan en Marco houden tijdens de hele plant- en oogsttijd het weer nauwlettend in de gaten. 'Wordt er op vrijdag regen voorspeld? Dan kunnen we het beste op donderdag planten. Maar valt er heel véél water, dan moetje je weer afvragen of dat tijdstip juist wel verstandig is.' Daarbij blijft boerenkool, ondanks dat we het ook steeds vaker eten in andere vormen dan stamppot, echt een seizoens product. 'Is het al vroeg koud, dan is de vraag in september al groot. Maar hebben we een warme herfst, dan zetten we stamppot pas later massaal op tafel.' Als er een actie loopt bij Albert Heijn, zet het echtpaar ook een extra tandje bij. 'Dan zijn we bijna constant aan het oogsten, haha.' Blijft er altijd nog wat over voor eigen consumptie? 'Zeker', lacht Marjan. 'Wij eten boerenkool graag nog ouderwets als stamppot. Lekker Hollands, met spekjes, worst en een gebakken uitje erdoor. Heerlijk!' NEXT GENERATION Marco en Marjan namen het bedrijf over van Marco's ouders. Dochter Yenthe (14) doet de havo en helpt als het nodig is een handje mee. Zoon Justin (19) heeft het agrarische gen geërfd. Hij loopt stage in het buitenland bij een internationaal groenteteeltbedrijf. Marjan: 'Of de toekomst van het bedrijf gewaarborgd is? Hij heeft in elk geval de interesse.' 26

Allerhande | 2020 | | pagina 26