yssaton zo verrassend zo gemaakt Kijk voor het recept op www.hertogijs.nl hertog advocaat royaal ijs BRAMENJAM INTERVIEW Tooske Ragas (45) danste de sterren van de hemel bij Dancing with the Stars én schreef Appeltje, eitje!, een kookboek voor drukke gezinnen. Met Bastiaan (48) heeft ze vier kinderen: Catoo (9), Fien (11), Leentje (12) en Sem (18), met wie ze in Bloemendaal woont. met kerst altijd naar de nachtdienst of ochtenddienst of allebei. Kerst is voor mij onlosmakelijk verbonden met het kerstverhaal. Het kindje dat wordt geboren midden in de nacht en ik vind het zo mooi dat we daar dan ook 's nachts zitten. Het idee dat het licht weer gaat schijnen in de duisternis. Ik vind het bijzonder en waardevol om daar tijd en aandacht met mijn gezin aan te besteden. Een mooie traditie.' 'Ik hoef geen gekke dingen te doen. Het is familie, they love me anyway' Met wie vier je de feestdagen? 'Eerste kerstdag brengen we door met mijn schoonfamilie, dan maakt iedereen een gang. Tweede kerstdag met mijn familie. Wij doen al mijn hele leven hetzelfde: mijn moeder braadt altijd kalkoendijen, die laat ze sudderen tot ze van hun botje vallen. Daar maakt ze stoofpeertjes bij en appelmoes, cranberrycompote, rode kool Ze heeft weleens geopperd of ze wat anders moest maken. Toen riepen mijn broers en ik in koor: nee! We houden enorm van die tradities. Ik hoef bij haar alleen maar een groene groente en een aardappelgerecht mee te brengen. Vorig jaar had ik aardappelen ingesneden, besmeerd met kruidenboter en in de oven gedaan. Een groot succes.' aller inde173 Hertog Wat is voor jou het hoogtepunt van 2019? 'Het eerste deel van 2019 heb ik intensief gewerkt aan mijn kookboek. Ik heb het gemaakt voor mensen die weinig tijd hebben, maar wel lekker willen eten. En ik heb me óveral tegenaan bemoeid, de recepten, de fotografie het was té leuk. Het was superspannend, maar de reacties zijn gelukkig heel goed! De tweede helft van het jaar stond helemaal in het teken van dansen, dansen, dansen. Ik doe al jaren zoveel leuke afwisselende dingen, dat voelt als enorme rijkdom.' Wat betekent kerst voor jou? 'Ik wil Wil jij Tooskes kookboek Appeltje, eitje! hebben? Bestel het op bolxomp Heb je een jeugdherinnering aan kerst? 'Ik vergeet nooit meer dat toen ik klein was ik altijd op kerstavond werd wakker gemaakt om naar de nachtdienst te gaan. Ik mocht dan mijn nieuwe kerstkleren voor het eerst aan en dan voelde ik me heel groot. In de kerk kreeg iedereen een eigen kaarsje. Maar al halverwege de dienst werd ik stinkend misselijk van de walm. Dan wandelde mijn moeder weer met me naar huis. Door de frisse lucht voelde ik me snel weer beter en wilde ik wel weer terug. Elk jaar vroeg mijn moeder of ik wel mee wilde. En altijd zei ik volmondig ja! Wel vijfjaar achter elkaar is het zo gegaan.' Wat maak jij met kerst? 'Vorig jaar heb ik voor het eerst zo'n enorme traditionele kalkoen gemaakt. Ik ging op internet zoeken en de een zei: je moet boter onder het velletje doen, de ander zei: insmeren met mayonaise enzovoort. Uiteindelijk heb ik het gewoon allemaal gedaan! En hij was echt zalig en niet droog. Overdaad schaadt niet in dit geval, haha. Verder hoef ik geen gekke dingen te doen. Het is familie, they love me anyway!' En overdag? 'Een uitgebreid ontbijt met gekke zoetigheid die de kinderen normaal nooit krijgen als maaltijd, zoals een tulband of een kersttaartje. Daarna een frisse neus halen en dan onderuit met een borreltje en samen een kerstfilm kijken. Rond een uur of drie maken we het huis in orde of gaan we op pad. Ik duik de keuken in en Bas doet de aankleding van het huis en dekt de tafel. Geen cadeautjes: bij kerst gaat het erom dat er lekkers staat, eten en drinken en bij elkaar zijn.' Wat verwacht je van 2020? 'Veel leuke dingen! Wat precies, kan ik nog niet zeggen, haha.'

Allerhande | 2019 | | pagina 87