Het zonovergoten glooiende landschap van Huelva staat vol groene mandarijnen- en sinaasappelbomen zover het oog reikt. In de verte stroomt de rivier Odiel langs de bossen. Dat is de dagelijkse werkplek van Emilio Martin Gonzales. De citrusboer werkt sinds 2013 bij Martinavarro en vertelt enthousiast: 'Ik hou van mijn werk, omdat ik altijd in contact ben met de natuur.' Sinds de sixties De Martinavarro-groep (ontstaan uit drie samenwerkende families) werd opgericht in 1946 in Valencia, in het oosten van Spanje. Jaarrond hetzelfde klimaat - warme dagen, koude nachten - is perfect voor de groei van mandarijnen en sinaasappelen. Het bedrijf floreerde en toen in de jaren zestig de nieuwe generatie aan het roer kwam, ging die zich richten op het buitenland. Sinds die tijd werkt Martinavarro al samen met Albert Heijn. Klimaat Hoog in het vaandel staan de waarden: kwaliteit, voedselveiligheid, goede service en duurzaamheid. Bij Martinavarro zijn ze altijd bezig met het ontwikkelen van nieuwe rassen en het vinden van nieuwe gebieden waar rassen beter groeien. Emilio vertelt trots: 'We hebben land langs de hele Middellandse Zeekust van Spanje, van Tarragona tot Huelva. Elk gebied heeft zijn eigen kracht. In Castel- lon groeien de beste mandarijnen en dan met name het clemenules-ras, in Valencia en Andalusië de lekkerste sinaasappelen.' Emilio weet precies wanneer de vruchten rijp zijn. Dat is per mandarijnenras verschillend. 'Ik zie het aan de kleur, maar we meten bijvoorbeeld ook het suiker gehalte. Alles hangt af van het klimaat, de wisselingen in temperatuur, de vochtig heid en de zonuren. In deze omgeving zijn over het hele jaar gemeten geen grote temperatuurverschillen, dat zorgt ervoor dat de mandarijnen beter rijpen.' Even proeven Mandarijnen zijn overal ter wereld populair. Ze hebben veel smaak, bevatten vitamine C, zijn sappig, lekker fris en makkelijk te eten. In december stijgt de vraag in Nederland enorm en dan vooral naar de soort clemenules. Emilio: 'We hebben veel verschillende soorten, elke soort is in een andere periode op zijn best. Clemenules hebben een verfijnde zoetzure smaak, clemenvilla's zijn fel van kleur en vol van smaak, maar laten zich weer iets minder makkelijk pellen. Ten slotte de nadorcott. Die is dieporanje en heel sappig, ook heeft hij bijna geen pitjes. Dat is mijn persoonlijke favoriet. En ja, ik proef altijd zelf!' Versgarantie 92 Bij Albert Heijn gaan we heel ver voor vers. Dat begint al bij de jarenlange samen werking met onze vaste boeren, telers en leveranciers. Tijdens de oogst selecteren de telers alleen de beste producten, die tot en met de winkel onder de beste omstandig heden worden bewaard en vervoerd.

Allerhande | 2019 | | pagina 47