woYmmHomcEB£UKT, HOEBEJW we miimÉr er tussen de bu en 9t V Op honingjacht 3 Vragen aan chef Martin Darbo directeur van d'arbo VAN DROOM TOT DELICATESSE aller inde187 Om bij de oorsprong van de honing te beginnen, bezoeken wij een lokale bijenhouder op een nabijgelegen Tiroler berg. Midden tussen de wilde bloemen staat een houten schuur waar het een zoemende drukte van belang is. Af en aan vliegen de werksters hun korven in om nectar af te leveren. Het is even spannend om binnen te stappen, maar gelukkig krijgen we hippe imkerhoeden op en storen de bijen zich totaal niet aan ons. Na onze praktische biologieles dalen we af naar de d'arbo-honingfabriek, waar het vloeibare goud puur en onbewerkt in potten of tubes wordt gedaan. Zelfs als we een honingraat uit de bijenkast tillen, werken de ijverige werksters onverstoorbaar door. 1. Wat bindt jullie als familiebedrijf en broers? Al vroeg maakte onze familie naam met jams en honing. Stap voor stap groeiden we steeds groter, maar altijd met hetzelfde doel: de beste kwaliteit en smaken leveren. Hoewel we alle vier iets anders doen, bindt die liefde voor lekkers ons. Dit werk blijft uitdagend.' 2. Wat is het geheim van goede honing? 'Het is een misverstand dat wij honing maken, dat doen de bijen. Wij selecteren alleen de lekkerste honing door te proeven! De kleur, textuur én smaak ervan kan enorm verschillen en hangt af van de bezochte bloemen: van kruidig, bitter en zelfs pittig tot zacht en bloemig. Het lijkt soms wel op het keuren van wijn.' 3. Hoe geniet jij van goede honing? 'Ik hou van het pure spul! Dus gewoon op wat (getoast) brood met boter. Dan proef je ook de rijkdom aan smaken van de verschillende soorten.' Met rook uit een speciale pijp houdt de imker het bijenvolk rustig en handelbaar. 186 Na het proeven worden verschillende batches van dezelfde honingsoort gemengd, zodat smaak en textuur constant blijven. De volle honingraten worden in een soort centrifuge gedaan zodat de honing eruit wordt 'geslingerd'. De verzamelde en goedgekeurde honing wordt in de verdeler gegoten.

Allerhande | 2019 | | pagina 94