Gezond eten werkt aanstekelijk9 Sport brengt je zo veel moois, daarom gun ik ieder kind de mogelijkheid om te kunnen sporten' Leerkracht Chantal van Dijk werkt op SOL Villa Ambacht Dalton speel- ontwikkel-leerplein, een kindcentrum dat al j aren met Ik eet het beter werkt. Hoe wordt het programma door de kinderen ontvangen? 'Heel enthousiast! We besteden binnen onze school en opvang veel aandacht aan gezonde voeding, bewuste keuzes en bewegen. Het past in onze visie en daar sluit het programma bij aan.' Hoe maak je gezond eten aantrekkelijk voor kinderen? 'Door eten leuk en gezellig te maken. Met de materialen, kaarten en proefjes uit het Ik eet het beter-programma gaan we met de kinderen aan de slag. In welke producten zitten suikers verstopt? Hoe smaakt zuur eigenlijk? En bitter? Het blijft hangen, omdat kinderen met elkaar smaken ontdekken en samen leren over gezonde en bewuste keuzes en dat j e daar zelfverantwoordelijk voor bent. Gezond eten werkt aanstekelijk.' Wat is de kracht van het programma? 'Dat het elk jaar terugkomt en de opbouw klopt. Van kennismaken met de Schijfvan Vijf, tot het ontdekken van smaken, het belang van bewegen en van gezond eten. Elk jaar kun je teruggrijpen op de informatie van het jaar ervoor. Dat de box met ingrediënten klaarstaat bij Albert Heijn, is heel fijn.' Zijn er nog tips om gezond eten leuk te maken voor kinderen? 'Betrek ze overal bijLaat kinderen zelf een smoothie maken, hun boterham versieren, soep maken. Het zelf doen maakt het veel leuker. Vaak hoor je kinderen zeggen dat ze iets niet lusten. Als er een kind is dat toch iets wil proeven, volgt de rest vaak vanzelf.' Waar valt op scholen nog winst te behalen? 'In variatie. Ik merk dat veel kinderen weten wat gezond is, maar vervolgens altij d een banaan of appel meenemen. Hartstikke goed, maar probeer ook eens iets anders.' STEEDS EEN BEETJE BETER Voetbalster Shanice van de Sanden speelt in het Nederlandse vrouwenelftal, bij Olympique Lyon en is ambassadeur voor het Jeugdfonds Sport Cultuur. Waarom is het zo belangrijk om te sporten? 'Sport doet iets goeds met je en brengt je zo veel moois. Natuurlijk is bewegen gezond. Maar er is zoveel meer goeds aan sport. Je komt in contact met andere mensen en op het voetbalveld maakt het niet uit of je j ong, oud, dik, blank of donker bent. Je leert samen verliezen, hoe je samen kunt winnen, hoe je een doel bereikt. Dat is belangrijk, zodat kinderen zich als mens kunnen ontwikkelen. Daarom moeten ze de mogelijkheid hebben om te kunnen sporten. Dat gun ik ieder kind!' Waarom werk je mee aan het scholenprogramma Ik eet het beter? 'Voor mij is het Sportte je vroeger ook al zo veel? 'Als kind hing ik veel op straat en trapte ik een balletj e met kinderen uit de buurt. Dankzij mijn buurman ben ik op mijn twaalfde bij een vereniging gaan voetballen en dat vond ik te gek. Natuurlijk had ik stiekem altij d al de droom om zover te komen. Maar nooit gedacht dat die droom ooit zou uitkomen.' Wat nam je zelf aan eten mee naar school? 'Een boterham met elke dag ander beleg. En als tussendoortj e een appel en een banaan.' Wat wil je kinderen meegeven? 'Doe waar je plezier in hebt en laat j e vooral niet gek maken door anderen.' Jeugdfonds Sport Cultuur aller inde 151 Chantal van Dijk, leerkracht Shanice van de Sanden, voetbalster Nederlands Elftal: belangrijk om lekker in mijn vel te zitten, een gezonde levensstijl helpt me daarbij. Het Ik eet het beter-programma inspireert en leert kinderen om gezond te eten en te bewegen. Als ik, samen met andere topsporters, daarmee een voorbeeld kan zijn voor alle kinderen, dan help ik graag!' In Nederland groeien ruim 378.000 kinderen op in een gezin dat moet rondkomen van een bestaansminimum, dat zijn zo'n 2 a 3 kinderen per klas. Het Jeugdfonds Sport Cultuur maakt het mogelijk dat kinderen uit deze gezinnen toch mee kunnen doen met voetbal, zwemles, dansles of een andere sportieve of creatieve activiteit. Het fonds betaalt de contributie of het lesgeld en de benodigde attributen. Shanice van de Sanden is ambassadeur van het Jeugdfonds Sport Cultuur. 'Ik herken me in de doelgroep van het Jeugdfonds, dus het leek me een logische zet om ambassadeur te worden. Ik vind het belangrijk dat ieder kind kan sporten, want sport kan je zo veel leren in het leven'. Meer weten? Kijk op jeugdfondssportencultuur.nl.

Allerhande | 2019 | | pagina 76