Appelweetjes f In het Utrechtse Lexmond staat het fruitbedrijf van de familie Van Dijk. Hun boomgaard telt bijna 30 hectaren vol friszoete appels en sappige peren. Neerlands trots Maarten van Dijk is de derde generatie in het bedrijf. 'Mijn overgrootopa had ooit een vee- en fruitbedrijf. Zijn zoons namen het over en verhuurden zichzelf als loon- snoeiers bij fruittelers in de buurt. Ze kochten hier en daar wat stukjes grond op, en wat ooit klein begon is inmiddels een groot bedrijf met diverse soorten peren en appels, waaronder de oer-Hollandse elstar. Dit appelras wordt alleen geteeld in Noordwest-Europa. In het zuiden van Europa wordt het al gauw te warm. De elstar is gevoelig voor schimmels door vocht. Best lastig in ons vochtige klimaat, dus we houden de boomgaarden nauw lettend in de gaten.' In goede jaren komt er zo'n 300.000 kilo elstarappels van de boomgaarden van Van Dijk. Daarvan gaat gemiddeld 80 procent naar Albert Heijn. 'Dit jaar hadden we grote hagelschade, dus zijn er veel appels gebruikt voor appelmoes, appelstroop en appelsap. Zonde om weg te gooien, tenslotte!' Proeven, proeven, proeven In het vroege voorjaar worden de kleine fruitbomen geplant. 'Pas na 3 jaar geeft de boom kilo's appels. En dat zo'n 15 jaar lang. Naarmate de boom ouder en groter wordt, raakt-ie z'n capaciteit kwijt en gaat de kwaliteit van de appels achteruit.' De appelbomen staan in april in bloei en niet veel later gaan de eerste appels groeien. De te kleine exemplaren vallen eraf, en alles wat blijft zitten groeit uit tot mooie rode appels. 'Begin september beginnen we met oogsten', vertelt Maarten. 'Alles met de hand. We bekijken per week wat er mooi rood en dus oogstrijp is. Die plukken we, zodat de rest meer licht krijgt en ook mooi kan kleuren. Timing is dus alles! Hoe we weten wat het juiste plukmoment is? Proeven! We kunnen er allerlei testen op loslaten, maar je smaakpapillen liegen echt niet.' 26 OVER DE VLOER BIJ De ene appel is de andere niet. VEELZIJDIG BEWAREN LIEFDE VOOR APPELS PERFECTE KLEUR Versgarantie GOEDE GROND aller inde 27 DE EERSTE ELSTAR In 1948 startte Arie Schaap (van het Instituut Veredelingstechniek) met het kruisen van de appelrassen golden delicious en de Ingrid Marie. Het resultaat was de elstar, vernoemd naar de proefboomgaard in Elst. Elstarappels zijn friszoet en lichtzuur en daarom heel geschikt om te verwerken in zoete gerechten. De elstar leent zich dankzij zijn stevige structuur zelfs voor bakken in de pan, zoals bij het recept voor schouder karbonade met appel en tijmjus. Veel appelrassen zijn lang te bewaren en daardoor het hele jaar beschikbaar. In de koelkast behouden appels 2 tot 4 weken hun frisheid, buiten de koelkast een week. Wist je dat je appels ook kunt invriezen? Snijd ze in parten en leg ze voor je ze invriest 20 min. in een oplossing van 2 el citroensap op 1 liter water om verkleuring te voorkomen. Je kunt de appelpartjes bijvoorbeeld gebruiken in een smoothie. De appel staat in de Schijf van Vijf. Het is een heerlijke snack van eigen bodem en bovendien de meest gegeten fruitsoort in Nederland. Elk jaar eten we gemiddeld 10.7 kilo! Veel mensen denken dat de kleur van een appel alleen wordt bepaald door de hoeveelheid zonuren. Maar vooral het verschil tussen de dag- en nachttempera- tuur is van belang. Hoe groter het verschil, hoe feller de kleur van de appel. Ideaal is een nachttemperatuur van 10-12 °C en een dagtemperatuur van 20-22 °C. In warme weken (met warme nachten) groeien appels dus stukken langzamer. Bij Albert Heijn gaan we heel ver voor vers. Dat begint al bij de jarenlange samenwerking met onze vaste boeren, telers en leveranciers. Tijdens de oogst selecteren de telers alleen de beste produc ten, die tot en met de winkel onder de beste omstandigheden worden bewaard en vervoerd. De appels worden geplukt op het juiste moment voor de beste smaak. Een elstarappelboom groeit prima op allerlei grondsoorten. Lössgrond in Limburg, kleigrond in Zuid-Holland en zand in Brabant; het maakt de boom niet uit. De grondsoort heeft wel invloed op de 'houdbaarheid' van de boom. Op een droge grond geeft een appelboom elk jaar heel veel appels, maar gaat eerder met 'pensioen', terwijl een boom op natte grond minder appels geeft, maar wel langer meekan.

Allerhande | 2019 | | pagina 14