Minder je mee? 'We testen voortdurend of de verpakking van onze producten anders kan Ze is verantwoordelijk voor kwaliteit en duurzaamheid van producten bij Albert Heijn. Anita Scholte op Reimer vertelt wat Albert Heijn doet om het gebruik van verpakkingen te verminderen. houdbare melk zij n van vorm veranderd, waardoor er minder materiaal voor nodig is. Verder hebben we de kartonnen dozen voor de krokante muesli flink smaller gemaakt, waarmee we veel karton besparen. En we hebben de harde deksel op onze kaas vervangen door een hersluitbare folie, wat 177.000 kilo verpakking per jaar scheelt. Bij de bakjes zacht fruit was dit al gebeurd, dat leverde maar liefst 300.000 kilo minder verpakking per jaar op. Nu worden ook de deksels op de druiven- en notenbakjes aangepast.' De diepvriesgroenten zitten tegenwoordig in een plastic zak. Hoe zit dat? 'op het kartonnen doosje waarin de grotenten voorheen zaten, zat een plastic laagje waardoor het niet bij het oud papier kon. Deze nieuwe verpakking kun je bij het plastic afval weggooien, waardoor het beter te recyclen is.' Waarom zijn zo veel producten verpakt? Dit doen we om producten te vervoeren, beschadigingen te voorkomen en de houdbaarheid te verlengen. Verpakking voorkomt verspilling en dat levert uiteindelijk milieuwinst op. Maar waar mogelijk minderen we met verpakkingen en maken we zo veel mogelijk gebruik van materiaal dat te recyclen is.' Hoe werkt dat in de praktijk? 'We kijken kritisch naar de hoeveelheid verpakkingsmateriaal. Zo hebben we bij de bakjes roomboter het aluminiumfolie weggelaten, want dit bleek overbodig. En voor het eind van het j aar stoppen we met zwarte schaaltjes, zoals we bijvoorbeeld bij kaas en vleeswaren al hebben gedaan, omdat ze niet herkend worden in de sorteerinstallaties van de plasticrecycling. De flessen van de houdbare sappen bestaan inmiddels voor 50 procent uit gerecycled kunststof. De pakken voor Wat is de ambitie van Albert Heijn als het gaat om het verminderen van verpakkingen? voortdurend of de verpakking van onze producten simpeler kan. Met minder materiaal of zelfs helemaal zonder. In 2018 hebben we 1.8 miljoen kilo minder verpakkingsmateriaal gebruikt; dat is 2.3 procent. In 2025 moet dit 25 procent zijn. Verder hebben we de ambitie dat al onze verpakkingen 100 procent gerecycled kunnen worden. Daarmee zijn we al een heel eind op weg.' Verpakkingsvrij STEEDS EEN BEETJE BETER Meer inspiraties? Met een paar heel simpele aanpassingen in je dagelijkse leven kun je al veel plastic verminderen. Goed voorbereid Papier hier? Recycle goed Waar kies jij voor? Tips voor thuis allerhande 73 Anita Scholte op Reimer, Albert Heijn: In steeds meer winkels maken we gebruik van 'dry misting': een verneveling van water waardoor groente langer vers blijft. Tijdens een test bleek dat de combinatie 'dry misting' en geen plastic verpakking een goede werking heeft op de kwaliteit en houdbaarheid van puntpaprika's en bospeen. Daarom hoeven deze niet meer in plastic verpakt te worden als ze uit Nederland komen. In de winter is dat soms wel nodig, omdat ze dan minder sterk zijn en we voedselverspilling willen voorkomen. In de loop van het jaar zullen we ook de bananen niet meer in plastic verpakken en enkele biologische groenten, zoals aubergines. Er komen steeds meer verpakkings I oze groenten en fruit bij. Kijk voor meer informatie op ah.nl/duurzaam. Op ah.nl/duurzaam zie je wat we doen aan duurzaamheid en hebben we nog meer tips voor jou. Neem je eigen tas mee als je boodschappen gaat doen. Dan hoef je geen plastic tas van de supermarkt te gebruiken. En haal in jouw Albert Heijn- winkel de katoenen broodzak en vershoudzakjes op de groente- en fruitafdeling. Een papieren zak(je) wordt vaak aangeboden als alternatief voor plastic. Maar zo'n paper bag belast het milieu net zo veel. Stop je boterhammen bijvoorbeeld liever in een afwasbare trommel. De meeste verpakkingen zijn gemaakt van papier, kunststof, metaal of glas. Het overgrote deel hiervan kan worden gerecycled. Daarbij is het belangrijk dat je het afval gescheiden inlevert. Vaak vergeten: de plastic shampoo- en wasmiddelverpakkingen. Lever ook deze gescheiden in. Zien hoe je je afval het beste kunt scheiden? Bekijk de afvalwijzer op afvalscheidingswijzer.nl. Bij een picknick gebruik je beter je eigen bestek. Wegwerpbestek verdwijnt gemiddeld drie minuten na gebruik in de prullenbak. In Europa gebruiken we ongeveer 36.4 miljard rietjes per jaar. Gebruik kartonnen rietjes van ons Albert Heijn-huismerk, die kunnen zo bij het oud papier. Door je eigen waterfles te gebruiken, draag je niet bij aan de afvalberg. Er worden namelijk elke minuut wereldwijd één miljoen plastic flesjes verkocht. Bij de grotere Albert Heijn-winkels en op ah.nl verkopen we mooie hervulbare Join the Pipe-designflessen. Join the Pipe Holland 0.5 liter 2.49

Allerhande | 2019 | | pagina 37