'Het geheim van prosecco: de combinatie van de soorten druiven' Of je nu van een zonsondergang geniet aan het Italiaanse Gardameer of in je eigen tuin - een glas prosecco geeft je een instant zomergevoel. Bij al die Italiaanse lekkernijen in deze Allerhande past de AH Excellent Selectie prosecco uit Noord-Italië perfect. Wijnmaker Andrea Longo vertelt er meer over. Lekker fris en mousserend. Dat is prosecco. Ideaal bij hoge tempera turen dus. Maar de ene prosecco is de andere niet. Zo zijn er drogere (brut) en iets zoetere (extra dry) prosecco's. En is er ook een verschil in de hoeveelheid bubbels: een zogenaamde frizzante prosecco heeft een wat lagere koolzuurdruk en bruist daardoor zachter dan een spumante prosecco. De AH Excellent Selectie prosecco is een spumante. Andrea Longo vertelt er enthousiast over. 'Het is een verfrissende, levendige wijn met een fruitige smaak. Hij wordt gemaakt van een combinatie van de allerbeste 'basiswijnen' die uit verschillende delen van het gebied komen. Iedere basiswijn wordt gemaakt van een andere druif. De AH Excellent Selectie prosecco is een perfect voorbeeld van hoe prosecco hoort te smaken: fris met geurige aroma's van appel, peer en citrusvruchten. Ik drink hem graag als aperitief of bij de lunch.' Van opleiding tot prosecco Prosecco wordt gemaakt volgens de Charmat-methode, vernoemd naar de Fransman Eugène Charmat. Andrea: 'Maar hier noemen we het liever de metodo Martinotti, omdat wij denken dat de Italiaan Martinotti de methode al eerder toepaste. Voor prosecco wordt eerst een witte basiswijn gemaakt, dit is een wijn zonder koolzuur. Als die basiswijn klaar is, gaat hij samen met suiker en gist in een tank. Daar begint de wijn voor de tweede keer te gisten. Tijdens dat proces ontstaat er koolzuur dat niet weg kan doordat de tank is afgesloten. Tot slot wordt de bruisende wijn gebotteld. Bij champagne en cava verloopt die tweede gisting volgens de traditionele methode in de fles.' Glera als basis Prosecco wordt grotendeels gemaakt van de gleradruif. Andrea: 'Volgens bepaalde regels moet een prosecco voor 85% uit glera bestaan. Wel mogen er andere variëteiten, zoals pinot grigio, pinot bianco en chardonnay, worden toegevoegd. Het geheim zit 'm in de combinatie van de soorten druiven. In ons bedrijf hebben we verschillende combinaties ontwikkeld. Inmiddels weten we precies bij wie we voor welke druiven moeten zijn: we kennen elke boer in de streek. Samen met de inkoper proeven we de combinaties en maken we uiteindelijk een selectie die het beste bij de klanten van Albert Heijn past. Zoals AH Excellent Selectie prosecco dus.' p WIJNTOER (de expert! allerhande189 De perfecte bubbel 188 Conegliano De gleradruif werd lange tijd gewoonweg 'proseccodruif' genoemd. Andrea Longo studeerde oenologie (studie van het wijnmaken) in het hart van het prosecco- gebied. Leuk om te weten: deze opleiding in Conegliano startte in 1876 en was de eerste in Europa waar je je kon specialiseren in prosecco.

Allerhande | 2019 | | pagina 95