n Minder zout eten? 'We moeten er samen aan werken dat iedereen went aan een minder zoute smaak Aan welke producten moeten we dan denken? 'O, een heleboel. Alleen in 2018 waren dat er al zo'n tweehonderd. Van brood tot soepen en sauzen, vleeswaren, kaas, chips en verse maaltijden. Dit jaar zijn bijvoorbeeld onze beschuiten in zout verlaagd en zijn onze acht soorten peulvruchtenconserven overgegaan op nul procent toegevoegd zout.' Bij Albert Heijn is Anita Scholte op Reimer verantwoordelijk voor de kwaliteit en duurzaamheid van producten. Ze vertelt wat Albert Heijn doet als het gaat om zoutreductie. Waarom vindt Albert Heijn het belangrijk om het zoutgehalte te verlagen? 'Wij willen onze klanten helpen met een gezondere leefstijl en zout is daarin een belangrijke factor. Daarom stimuleren we mensen om vers te koken. Want hoe meer verse producten je gebruikt, hoe meer controle j e hebt over de hoeveelheid zout die je binnenkrijgt. Daarnaast hebben we de afgelopen jaren geleidelijk veel van onze eigenmerk-artikelen in zout verlaagd.' Wat hebben al die stappen opgeleverd? verkopen van al deze producten leverde dit in 2018 een vermindering op van 300.000 kilo zout. Ruim vijftien vrachtwagens vol! En dit j aar staat de teller alweer op zestig producten waarvan het zoutgehalte is verlaagd. Dit zorgt weer voor 15.000 kilo minder zout.' Wat is de ambitie van Albert Heijn als het gaat om zoutreductie? 'Uiteindelijk willen we het zoutgehalte in ons product aanbod zo sterk verlagen dat het voor onze klanten makkelijker wordt om maximaal zes gram zout per dag binnen te krijgen. Naast de zoutreductie in onze producten vinden we het belangrijk dat mensen ook weten waarom zout niet zo gezond is. We willen echt een smaakgewenning in gang zetten. Met alle producenten in Nederland moeten we er samen voor zorgen dat iedereen went aan een minder zoute smaak.' Meer inspiratie Minder zout STEEDS EEN BEETJE BETER Dat is makkelijker én lekkerder dan je denkt Gezond Vers Gebruik kruiden mm Geef het de tijd Lekkere start Etiket lezen allerhande129 Anita Scholte op Reimer, Albert Heijn: Op ah.nl/gezond zie je welke tips we nog meer hebben op het gebied van gezondheid. Albert Heijn stopt in varianten van peulvruchten in blik, zoals kikkererwten, voortaan geen zout meer. Conserven met minder zout en suiker herken je in de winkel door de claim '0% zout en 0% suiker toegevoegd' op de verpakking. De recepten in Allerhande die het label 'gezond' hebben, zijn helemaal volgens de voorschriften van de Schijf van Vijf gemaakt en daarmee zoutbewust. Kijk op voedingscentrum.nl als je meer wilt weten over de Schijf van Vijf. Gebruik zo veel mogelijk verse producten en probeer kant-en-klare producten te mijden. Maak zelf je sauzen, dressings en marinades: dan bepaal je zelf of en hoeveel zout je toevoegt. Breng je eten op smaak met kruiden en specerijen als je een alternatief voor zout zoekt. Bedenk dat het tijd kost om te wennen aan een maaltijd zonder zout. Je moet afkicken van de smaak van zout. Dit lukt alleen door consequent geen zout of zoute smaakmakers te gebruiken. In het begin smaakt minder zout eten vooral flauw, maar na een tijdje ga je steeds beter proeven en zul je veel zout juist vies vinden. Door af en toe een broodmaaltijd te vervangen door iets anders, kun je eenvoudig minder zout eten. Begin de dag bijvoorbeeld eens met havermout of een bakje yoghurt. Fabrikanten zijn verplicht om te vermelden hoeveel zout hun producten bevatten. Vergelijk daarom eens twee producten van verschillende merken of meerdere varianten van hetzelfde merk. Let er bij het vergelijken op of de hoeveelheid zout is aangegeven per 100 g of per portie.

Allerhande | 2019 | | pagina 65