Met minder zout voel ik me veel energieker 'We eten per persoon per jaar een kilo zout te veel' Met zijn tips wil hij ook anderen inspireren minder zout te eten. Wat is jouw persoonlijke beweegreden om te minderen met zout? 'Ik ben geboren met een hartafwijking en heb de laatste tien jaar verschillende medische ingrepen gehad: één harttrans plantatie en twee niertransplantaties. Met één werkende nier, waarop ik zuinig moet zijn, werd me verteld dat ik zoutarm moest gaan eten. Gelukkig kostte het omschakelen naar zoutarm koken me geen enkele moeite. Ik voelde me meteen een stuk beter, minder opgeblazen en veel energieker.' Hoe pak je zoutbewust koken aan? 'Mijn belangrijkste tip: probeer zo veel mogelijk zelf te maken. Het geheim zit 'm in te kiezen voor verse en bij voorkeur onbewerkte ingrediënten. Dan houd je controle over de hoeveelheid zout die je binnenkrijgt. En je moet weten hoeveel zout er in producten zit die je gebruikt. Een kwestie van etiketten lezen.' Hoe breng je gerechten op smaak zonder veel zout toe te voegen? 'Het is een misverstand dat zout een gerecht lekker maakt of de smaakt verrijkt. Het gaat om de beste balans tussen de vijf basissmaken: zoet, zuur, zout, bitter en umami (hartig). In plaats van zout maak ik gebruik van andere smaakmakers, zoals verse en gedroogde kruiden en specerijen. Tip: haal losse specerijen en maak je eigen kruidenmengsel, uiteraard zonder daar zout aan toe te voegen.' Meer tips van Taurai? STEEDS EEN BEETJE BETER Hoeveel zout mag je eigenlijk op een dag binnenkrijgen? zes gram, maar daar gaan de meeste Nederlanders ver overheen. We eten per persoon per jaar een kilo zout te veel. En ook al voeg je weinig zout toe tij dens het koken, dan nog is de kans groot dat j e te veel binnenkrijgt. Tachtig procent van onze zoutinname komt namelijk uit bewerkte producten zoals kaas, vleeswaren, soepen, sauzen en kant-en-klaar voedsel. Het is belangrijk dat dit soort producten minder zout gaan bevatten. Albert Heijn zet hier mooie stappen in en deze verbeteringen helpen om je zoutgebruik te minderen.' Waarom zouden we moeten minderen? 'Minder zout helpt je nieren gezond te houden. Je nieren hebben verschillende belangrijke taken, ze filteren de afvalstoffen van je lichaam en uit het bloed. Nieren regelen de bloeddruk. Te veel zout kan allerhande127 je nieren onherstelbaar beschadigen. Dat risico geldt voor iedereen: in Nederland zijn er ruim 1.7 miljoen mensen die chronische nierschade hebben.' Wat is de meest gehoorde fabel over zout? soorten niet schadelijk zouden zijn. Zout is zout. Het maakt niet uit ofhet Keltisch is, uit de Himalaya of uit de zee komt. De boosdoener is natriumchloride en dat zit in alle soorten.' Hoe kun je in de gaten houden hoeveel zout je op een dag eet? bewust te maken en te helpen hebben we als Nierstichting een online zoutmeter ontwikkeld. Daar kun je invoeren wat je op een dag eet. De zoutmeter laat vervolgens zien hoeveel zout je binnenkrijgt en geeft concrete adviezen.' Ook inzicht krijgen in je zoutgebruik? Foodvlogger Taurai Becker deelt op zijn YouTube-kanaal recepten met zo weinig mogelijk zout. Kijk op zijn YouTube-kanaal Fijnproever of op fijnproever.com. Taurai Becker, foodvlogger: Annemiek Dorgelo, Nierstichting: De Nierstichting zet zich in om nierschade te voorkomen, behandelen en (in de toekomst) genezen. Annemiek Dorgelo is programmamanager Preventie bij de Nierstichting en legt uit waarom het zo belangrijk is dat we minder zout gaan eten. Kijk op nierstichting.nl/zoutmeter. Voor tips kijk je op nierstichting.nl/ dagtegenzout.

Allerhande | 2019 | | pagina 64