oberto Gamalerio is groot gewor- I den met de liefde voor risotto. 'Als kind zag ik hoe mijn vader i hard werkte op de risottorijst- velden. Tijdens het avondeten vertelde hij altijd over zijn vak en zo leerde ik al jong veel van hem. Na mijn studie ging ik samen met mijn vader de velden op en niet veel later nam ik het bedrijf van hem over.' Risottoboerderij Azienda Agricola Paolo e Roberto Gamalerio ligt onder Milaan, in de provincie Pavia te midden van de regio Lombardije. Samen met drie medewerkers zorgt Roberto voor zo'n 100 hectaren aan risottorijstvelden. Samenwerken met de natuur Roberto: 'Bijna 40 procent van de rijst die wordt verbouwd in Europa komt uit Italië. In Pavia alleen al vind je zo'n 100.000 hectaren aan rijstvelden.' Rijst en Italië gaan al eeuwenlang samen. Al sinds de i6e eeuw wordt op de Povlakte, het vlakke land rondom de rivier de Po, rijst ver bouwd. Om de rijstvelden uiteindelijk vol water te laten stromen, werden kanalen aangelegd. Deze verbinden de rijstvelden met de Po. Roberto: 'De boeren bepalen met een sluizensysteem wanneer het water over de akkers stroomt. Dat gebeurt nadat de rijstvelden zijn geploegd. Als het water kniehoog staat, beginnen we in april met zaaien. Vroeger gebeurde dat met de hand, inmiddels doen we dat machinaal.' En dan... de oogst Aan het einde van het voorjaar groeien de rijstplanten boven het water uit en drogen de velden langzaam op. De rijstvelden veranderen in velden vol graan. Roberto: 'In september, ongeveer 145 dagen na het zaaien, worden de rijstplanten geoogst. We drogen de rijstkorrels, nog in het vlies, in grote silo's. Met machines verwijderen we dit vlies daarna voorzichtig. Het is belangrijk dat rijstkorrels niet breken, zodat ze allemaal van dezelfde lengte zijn. Anders zou de ene korrel eerder gaar zijn dan de andere.' Arboriorijst Bij Albert Heijn vind je de arboriorijst van Roberto. 'Dit is een lange, ronde rijst korrel, die geurig en smakelijk kookvocht goed opneemt, maar daarbij wel zijn stevigheid en fijne bite behoudt. Daarmee zet je een perfect smeuïge risotto op tafel!' - ai z RISOTTO Risottorijst, zoals arborio- en carnaroli- rijst, bevat meer zetmeel dan andere rijstsoorten. Dit zetmeel komt vrij tijdens het bereiden, waardoor de korrels zich makkelijk aan elkaar hechten: het geheim van de smeuïge textuur van risotto. 46 In het voorjaar vormen de rijstvelden enorme watervlaktes, hier en daar onderbroken door aarden walletjes'.

Allerhande | 2019 | | pagina 24