Op een steenworp van Neder lands grootste visafslag ligt het best bewaarde geheim van IJmuiden: familierestaurant Gerard van Es. Al generaties lang bereiden ze hier de dagverse vangst van de plaatse lijke vissersvloot. Een van de favorieten op de kaart is sliptong. 'Een sliptongetje heeft alles wat gebakken vis zo lekker maakt', zegt eigenaar Rick Koelemeij enthousiast. 'Zacht en ziltig visvlees vanbinnen en een krokant korstje vanbuiten.' Om dat voor elkaar te krijgen, halen de koks de sliptong na het kruiden even door wat bloem. Als het gaat om thuis vis bereiden hebben mensen weleens koudwatervrees, merkt Rick. 'En dat terwijl het echt heel makkelijk is. Een goede pan, een spatel en roomboter; meer heb je niet nodig.' Voor het bakken heeft Rick een paar gouden regels. 'Laat de boter heet worden. Als je een stukje vis in de pan houdt en het begint te sissen, dan is het goed. En geef de sliptongetjes genoeg ruimte. Als de zijkanten elkaar raken, kunnen die stukken niet zo goed garen.' Rick heeft zelf het liefst een diepbruin korstje. 'Dat geeft extra smaak en dat krokante maakt de vis onweerstaanbaar.' Het verhaal van Gerard van Es KEUKENGEHEIMEN aller inde 79 Begin jaren zestig ruilt Willem van Es (die zichzelf de bedenker van de kibbeling noemt) zijn visstal op het station van IJmuiden in voor een winkel en restaurant bij de haven. Zijn zoon Gerard treedt in zijn voetsporen. 'Hij verkocht de zaak in 1998 aan mijn ouders', aldus Rick. 'Naast Gerard van Es hebben we nog een visrestaurant in IJmuiden: Kop van de Haven.' gerardvanes.nl SLIB OF SLIP? Rick en zijn team werken met dagverse sliptong. zich het liefst ophoudt op de bodem van de zee. De naam 'sliptong' komt echter niet van het leven in het 'slib', maar heeft te maken met het formaat. Vissers noemen de kleinste zeetongen 'slip tongetjes', omdat die makkelijk door de mazen van hun netten slippen.

Allerhande | 2019 | | pagina 40