2^uk(tóoI 0$-oé-M1f Ontdek de trend -M Het laten fermenteren van producten levert een unieke smaak op. V Sr Helemaal van nu: gefermenteerde producten. Ze zijn populair vanwege hun bijzondere smaak - friszuur en vaak heerlijk hartig. Zelf aan de slag? Kan ook! Gefermenteerde producten zijn geliefd. Yoghurt, kaas, zuurkool, gedroogde worst, augurken, koffie... Een van de nieuwste hits is kefir, een drank op basis van zuivel of water. Ook kombucha, een frisse gefermenteerde drank op basis van thee, gaat steeds vaker over de toonbank. Unieke smaak Als je eten laat fermenteren, oftewel gecontroleerd laat rotten, levert dit dankzij de gisten, bacteriën en schimmels die ontstaan een unieke smaak op. Veel gefermenteerde producten hebben een intense smaak, denk maar aan gedroogde worst en Parmezaanse kaas. Het is fascinerend dat je alledaagse ingrediënten compleet anders kunt laten smaken door ze te laten fermenteren. Neem witte kool. De zuurkool die door fermenteren ontstaat, heeft een smaak die helemaal niet meer lijkt op het product waarmee je begon. Andere beroemde voorbeelden van gefermenteerde produc ten en gerechten zijn kimchi uit Korea, sojasaus, ansjovis en balsamico. Zelf fermenteren Zelf fermenteren leek eerst alleen een hype te zijn onder chefs en foodies. Zo maakte de internationaal beroemde kok René Redzepi onlangs een prachtig kookboek over fermentatie. Zijn restau rant Noma, volgens kenners een van de beste van de wereld, staat bekend om het feit dat de menukaart is gebaseerd op deze techniek. De fermentatietrend is aanstekelijk. Steeds meer mensen gaan thuis ook aan de slag, met kombucha en kefir, bijvoor beeld. Of ze experimenteren met bieten, wortels en kool om te kijken wat er gebeurt als je ze laat fermenteren. Al dan niet aan de hand van het ene na het andere kookboek over fermenteren dat verschijnt. Daarnaast zijn doe-het-zelfblogs over fermenteren populair. Wat ook bijdraagt aan de populariteit zijn de goede bacteriën die in gefermenteerde producten zitten. Ze zouden een positief effect hebben op je darmen en immuun systeem. Of dat waar is of niet, het verklaart misschien waarom mensen er tegenwoordig enthousiast van worden. ONTDEK DE TREND aller inde 45 Fermenteren 44 ANNI NIYAZIAN CULINAIR REDACTEUR 'De laatste jaren is het helemaal hip om zelf te fermenteren. Je kunt producten zo langer bewaren, en dat past weer bij de trend dat we steeds minder willen weggooien. Er is veel te fermenteren. Radijsjes bijvoorbeeld, komkom mer, biet, wortel en witte kool. Van die laatste maak je heerlijke zuurkool. Ga naar ah.nl/allerhande, zoek op "zelfgemaakte zuurkool" en waag je aan dit fermentatie experiment.' Gedroogde worst en Parmezaanse kaas zijn gefermenteerde producten. Kimchi is een gefermenteerd Koreaans groente gerecht. Hoe je het maakt, lees je in het recept 'kimchitosti' op ah.nl/allerhande.

Allerhande | 2019 | | pagina 23