5x over aardbeien Als Mari van den Heuvel vroeger naar school liep, kwam hij langs de aardbeienvelden van teler Van Gennip. Nu werkt hij samen met de gebroeders Van Gennip en met Bart Goorts onder de naam Genson. 'Inmiddels liggen onze aardbeien al 30 jaar bij Albert Heijn in de schappen', vertelt Mari. Vers tot in de keuken De teelt begint met het vermeerderen van aardbeienplanten in de kas. Op het veld worden de planten verder opgekweekt en in het najaar gerooid. Dan worden ze in koelcellen opgeslagen en in het jaar daarop vanaf eind februari buiten op stellingen onder kappen en in tunnels geplaatst. 'De eerste planten zijn dit jaar op 18 februari buiten in de tunnels ge plant. Met vliesdoek beschermen we ze tegen de kou. Normaal beginnen we in mei met oogsten, maar door het vroege mooie weer groeien de planten hard en zijn we al eerder gaan plukken', vertelt Mari. 'De aardbeien worden direct verpakt en gekoeld. Binnen een dag worden ze opgehaald en zo snel mogelijk naar de winkels gebracht. Dit snelle, gekoelde proces houdt onze aardbeien na het oogsten gegarandeerd zeven dagen lang vers.' Zo duurzaam mogelijk Het buiten telen van aardbeien onder kappen heeft veel voordelen. 'Zo heeft het weer minder invloed op de teelt en kunnen we ook natuurlijke vijanden inzetten, zoals roofmijten, om de aardbeien te beschermen tegen "slechte" beestjes. De goede beestjes blijven vanzelf onder de kappen.' Een duurzame teelt is voor Mari en zijn collega's belangrijk. Trots vertelt hij: 'Naast natuurlijke gewasbescherming zetten we zonne panelen in en hebben we een gesloten watersysteem. Al het water dat in de teelt gebruikt wordt én het regenwater dat op de kappen valt, wordt opgevangen, ontsmet, gefilterd en (opnieuw) gebruikt. Geen druppel gaat verloren.' Nederlandse aardbeien Voor Albert Heijn worden er diverse aardbeiensoorten geteeld, zoals de Magnum, Sonata en Murano. 'Nederlandse aardbeien worden pas geoogst wanneer ze helemaal rood en rijp zijn, daardoor zijn ze zoet, stevig en vol van smaak. Vers van eigen land blijft toch het lekkerst.' OVER DE VLOER BIJ ZOMERKONINKJES De perfecte aardbei is volzoet, sappig en mooi rood. Hoe hij zo in de winkel komt en hoe je m thuis zo houdt, lees je hier. Gegarandeerd het lekkerste vers ALLEEN DE BESTE ZO DUURZAAM MOGELIJK DE ZOETSTE KOEL BEWAREN DUBBELE CHECK allerhande BRON VAN VITAMINE C Aardbeien zijn lekker als tussendoortje, maar ook in een salade of toetje. Bovendien is deze zoete vrucht een bron van vitamine C. 38 Bij Albert Heijn ben je er zeker van dat groente en fruit echt vers en van de allerbeste kwaliteit zijn, elk seizoen en elke dag van de week. Daar werkt iedereen hard aan: van de teler, met wie we vaak al jarenlang trouw samenwerken, tot de groenteman in onze winkel. Groente en fruit worden bij de oogst al zorgvuldig gecontroleerd, gekoeld vervoerd en zo snel mogelijk naar de winkel gebracht. Eenmaal daar worden ze door speciaal opgeleide medewerkers nog een keer gecontroleerd. Vind je het product toch niet vers of lekker? Dan kun je met het product en de kassabon een vervangend product (of je geld terug) krijgen. Alleen de aardbeien van de beste kwaliteit en de juiste grootte komen in de winkel. Te grote, kleine of beschadigde aardbeien worden apart gehouden en krijgen een andere bestemming. Bijvoorbeeld in sap of puree. Voor het laten groeien van aardbeien wordt de hulp van bijen en hommelvolken ingezet. Deze insecten worden door een imker verzorgd en vliegen van plant naar plant om zo de aardbeibloemen te bestuiven. Is een bloem goed bestoven? Dan vallen de witte blaadjes eraf en begint de aardbei te groeien. Eerst groen, dan wit en uiteindelijk rood. Aardbeien zijn altijd lekker, maar toch is de ene Nederlandse aardbei de andere niet. De volste, zoetste en stevigste aardbeien zijn van het ras Sweet Eve en Magnum. In de koelkast blijven aardbeien het langst vers, maar haal ze daar wel een halfuurtje voor het eten uit. Op kamer temperatuur komen de volle smaak en het aroma van aardbeien het beste tot hun recht. Met hun jarenlange ervaring weten telers precies hoe ze de perfecte aardbeien krijgen, maar voor een extra check loopt er regelmatig nóg een expert met de telers mee. Samen met de telers proeft, ruikt en kijkt hij of zij hoe het met de aardbeien gaat. 39

Allerhande | 2019 | | pagina 20