Wat kunnen we doen tegen ét h Kijk voor meer tips om minder voedsel te verspillen op ah.nl/duurzaam VRAAG VAN DE MAAND Hoe minder er wordt weggegooid, hoe beter! Wat gebeurt er met producten die niet verkocht worden en wat kunnen we doen om verspilling tegen te gaan? ZOEK HET EVEN UIT Het aanpakken van voedselver- spilling is een uitdaging. Zo min mogelijk verspillen, maar ook voldoende producten in de winkel aanbieden: hoe doet Albert Heijn dat? Iets meer dan één procent van de producten in Albert Heijn-winkels wordt niet verkocht. Voor het verminderen van deze voedselverspilling worden diverse acties ondernomen. Waar het begint Anita Scholte op Reimer, hoofd van de afdeling Kwaliteit en Duurzaamheid bij Albert Heijn: 'Hoeveel producten er elke dag naar de winkel gaan wordt berekend door slimme systemen. Hierbij houden we rekening met onder andere Bonus-artikelen en het weer. Zo weten we bijvoorbeeld dat wanneer de zon schijnt er meer kant-en-klare salades worden verkocht dan in de wintermaanden. Bij Albert Heijn spelen we daarop in om zo verspilling te voorkomen. Maar het blijft een schatting, helemaal zeker weten we het nooit. Daarnaast vinden we het belangrijk dat er ook voor de mensen die 's avonds boodschappen doen voldoende producten beschikbaar zijn. Dit maakt dat er soms producten overblijven.' fi Net op tijd 'Sinds 2016 hebben wij de '35% korting'-sticker. Producten die we vanwege de 'ten minste houdbaar tot'- datum (THT) en 'te gebruiken tot'-datum (TGT) de volgende dag niet meer mogen verkopen, krijgen zo'n sticker. Dit initiatief zorgt ervoor dat producten op de laatste verkoopdag toch met de klant mee naar huis gaan. Een win-winsituatie voor iedereen. Nieuwe initiatieven om nog minder te verspillen start Albert Heij n regelmatig nieuwe initiatieven. Anita: 'Dit jaar pakken we de categorie aan waarin het meeste voedsel verloren gaat: brood. We zijn gestart met een proefwaarbij brood dat aan het einde van de dag overblijft, wordt ingevroren en de volgende dag bevroren en met korting wordt verkocht. Brood gaat thuis regelmatig gelijk de vriezer in. Het verkopen van ingevroren brood is daarom een goede manier om verspilling tegen te gaan. We gaan dit initiatief nu ook in andere winkels opzetten.' Andere bestemming De producten die we niet verkopen, krijgen een tweede kans. Albert Heijn is de grootste donateur van de Voedselbank en doneert producten aan restaurant Instock (dat voedselverspilling op de kaart zet)En pas wanneer producten niet meer door mensen gegeten kunnen worden, krijgen ze een andere bestemming. Het wordt dan bijvoorbeeld aangeboden als veevoer of verwerkt tot biogas en groene stroom.' Kijk, ruik en proef De meeste verspilling vindt nog altijd thuis plaats. Klanten kunnen daarom ook zelfhelpen voedselverspilling tegen te gaan. Anita: 'Denk aan onze koelkast-bewaarsticker die mensen helpt om te bepalen welke producten in ofbuiten de koelkast bewaard dienen te worden, zodat ze zo lang mogelijk lekker vers blijven.' Producten die maar kort te bewaren zijn zoals vlees en vis, hebben een TGT-datum. Anita: 'Na de aangegeven datum zijn deze producten niet meer geschikt om te eten. Andere producten bederven minder snel, zoals yoghurt ofvers sap. Deze producten hebben een THT-datum. Dit is een goede richtlijn voor de houdbaarheid, maar niet zo strikt als de TGT-datum. Door te kijken, ruiken en proeven kunnen klanten zelf beoordelen of producten nog houdbaar zijn. Zo kunnen we samen het verspillen van voedsel tegengaan.' ^.tri- allerhande voedsel- verspilling? blijft var: de k-oelkau blijft van btijfan da ftealkati De koelkast-bewaarsticker ligt vanaf 10 juni bij de groente- en fruitafdeling in de winkel. Anita Scholte op Reimer is hoofd Kwaliteit en Duurzaamheid bij Albert Heijn en samen met haar team verantwoor delijk voor het bewaken van duurzaamheid. 'We zijn in april voor de derde keer op rij door consumenten uitgeroepen tot meest duurzame supermarktketen van Nederland. Ik vind dat echt een prestatie. We lopen in duurzaamheid echt voorop. Daar ben ik trots op.' BM*H mninr«nfl SUP*ini«h( 23

Allerhande | 2019 | | pagina 12