Dat eerste zonnetje als je lekker buiten eet, vraagt om een heerlijke zomerse wijn. Albert Heijn heeft gelukkig de lekkerste barbecue- en picknickwijnen in de schappen. Veel daarvan kregen zelfs een plek in 'De Grote Hamersma'-wijngids. DE GROTE HAMERSMA WIJNTOER Wijnkenner Harold Hamersma selecteerde voor zijn jaarlijkse wijngids samen met wijnjournalist Esmee Langereis de lekkerste wijnen van Nederland. Van de achtduizend wijnen die op de proeftafel kwamen, haalde iets minder dan de helft de eindstreep. Harold waardeerde ook een groot aantal Albert Heijn-wijnen met hoge cijfers. Harold: 'We selecteren natuurlijk alleen maar lekkere wijnen, nogal wiedes, maar behalve dat moet een wijn ook echt iets te vertellen hebben. Dat kan van alles zijn. Over zijn herkomst, het druivenras waarvan hij is gemaakt of over de wijn maker. Proeven en selecteren is de ene kant van het werk, erover schrijven de andere.' Klassiek versus biologisch Esmee werkt sinds de vorige uitgave mee aan 'De Grote Hamersma'. 'We willen ons enthousiasme voor een wijn overbrengen en dat lukt het beste als de wijn ons boeit. Harold en ik zijn volledig op elkaar ingespeeld. Laat ons apart dezelfde wijn proeven en hetzelfde cijfer rolt eruit. Privé kopen we wel andere wijnen. Harold gaat wat meer voor klassiek, ik kies uitsluitend biologische en natuurwijnen. Soms zijn die wijnen ongefilterd en daardoor troebel. Dat vind ik lekker.' Minder, maar beter Kiezen we in Nederland sowieso steeds meer voor biologische wijnen? Harold: 'Ja, en het fijne is dat de keuze steeds groter wordt. We zijn in Nederland per persoon wat minder wijn gaan drinken. In 2012 was het nog bijna 22 liter per jaar en nu tikken we nog geen 20 liter per persoon per jaar aan. We drinken dus minder wijn, maar wel betere wijn. Een goede trend, want voor een of twee euro meer heb je een wijn met veel meer smaak.' Wijn bij de barbecue Met een passende wijn bij de barbecue smaakt het gerecht echt lekkerder. 'Zoek je een wijn met de X-factor bij groenten en vlees? Wie rood wil, kan dan het beste gaan voor Syrah, ook wel Shiraz genoemd. Liever wit? Neem dan Riesling, dat is een vinologische kameleon en past overal bij', zegt Harold. 'Bij een picknick of lekker buiten in de tuin wil je een zomerse terras wijn. Dat zijn frisse wijnen met lekker veel fruit en een lager alcoholpercentage.' Eigen wijnuitgave In 'De Grote Hamersma' staat bij elke wijn een heldere smaakomschrijving, het geschikte drinkmoment, een of meer gerechten waarbij hij past én een rapport cijfer. Esmee: 'In de gids komen ook veel Albert Heijn-wijnen voor. Daarvan hebben we een speciale Albert Heijn-editie gemaakt met vijftig wijnen uit de winkel die met minimaal een acht in de grote gids staan. Wijnen voor in de lente en zomer, van bekende en onbekende druiven en met flink wat nadruk op biologisch. Wijnen bij uitstek geschikt voor het buitenleven: voor op het terras, als je er lekker op uit trekt of de barbecue weer laat gloeien. Dat maakt een keuze maken in de winkel gemakkelijk.' In de speciale Albert Heljn-edltle staan 50 zomerse wijnen uit de winkel die met minimaal een acht In de grote gids staan allerhande157 156 Esmee Langereis en Harold Hamersma 2019 €2,49 De lekkerste 50 wijnen van Albert Heijn

Allerhande | 2019 | | pagina 79