HETT^smEvamtKPrm VANIVNTtlLWSIONpN DORMEMAi.OFTEIN£U SMAAK SLAAPT NOOIT 3 vragen aan Giacomo, de grote man achter Ponti Lokaal en beschermd VAN DROOM TOT DELICATESSE allerhande149 Wijn (in feite druivensap waarvan de suikers door fermentatie zijn omgezet in alcohol) wordt door nogmaals fermenteren azijn. De alcohol wordt hierbij omgezet in azijnzuur. De bijzondere smaak van balsamicoazijn uit Modena komt eigenlijk van slechts één ingrediënt: de druif. Maar die druiven leggen wel een flinke weg af voordat ze als aceto balsamico in een flesje stromen. Ten eerste wordt er van de lokale soorten druiven wijnazijn gemaakt voor de juiste zuurtegraad. Daarnaast worden er druiven geperst tot zogenaamde 'most': in feite dik druivensap dat wordt ingekookt en zorgt voor het zoete in balsamico. Dit wordt gemengd en op verschillende manieren gerijpt. Zo laat men in open kleine vaatjes de balsamico wel tot 25 jaar indikken, terwijl men de balsamico die drie jaar op hout rust 'invecchiato' oftewel 'gerijpt' noemt. Pas wanneer de druiven uit de regio komen én het hele proces hier ook plaatsvindt, krijgen de eindproducten het geografisch beschermde IGP-keurmerk. Het ongefilterde sap, oftewel de druivenmost, wordt gekookt en gezeefd. Hier geldt: hoe meer most, hoe beter de smaak. Nadat de wijnazijn en most zijn gemengd, begint de rijping en blijft men tijdens dit belangrijke proces regelmatig proeven. 1. Wat is het geheim achter Aceto Balsamico di Modena? 'Dat is zonder twijfel de magie van de gebruikte druiven. In de druivenmost geven zij een zoete hint en via de wijnazijn zorgen ze juist voor een zure prikkel. Dit contrast is verslavend!' 2. Wat verklaart het succes achter het familiebedrijf Ponti? 'We maken al anderhalve eeuw iets wat we zelf lekker vinden en waarvan wij de traditie in ere willen houden. Dit zorgt voor kennis en ervaring die we telkens met veel passie overdragen aan onze mensen.' 3. Heb je nog een persoonlijke tip voor het gebruik van balsamico? 'Roer samen met geraspte Parmezaanse kaas, ook een lokale specialiteit, wat druppels door de risotto. Verrassend lekker!' 148 Iedereen binnen het familiebedrijf lijkt maar wat trots op deze lokale en beschermde delicatesse. Door alle smaakbepalende factoren als druiven, hout, temperatuur en tijd is het van belang om steeds te blijven proeven. En zo'n proefglaasje is lang geen straf! Zowel het soort hout als de grootte van de rijpings- vaten beïnvloedt de smaak. Dit laatste komt door de oppervlakte van het vat waarmee de azijn tijdens het rijpen in contact staat. Net als bij wijn spreekt men over aroma's, zoals vanille en fruitsoorten.

Allerhande | 2019 | | pagina 75