Wist jij dat? Alex Mies is het hele jaar door druk met rabarber. Daarmee is hij uniek in Nederland. 'De meeste telers doen er een andere teelt bij, zoals asperges of aard beien. In 2000 hebben mijn vader, die het bedrijf in 1965 heeft opgezet, en ik ervoor gekozen om ons volledig te focussen op rabarber. Toen hij een jaar later overleed, ben ik op deze voet verder gegaan', vertelt Alex over zijn bedrijf in Wouwse Plantage, dicht bij Roosendaal in Noord-Brabant. Jaarlijks oogst hij daar 350.000 kilo verse rabarber. Daarnaast verkoopt hij rabarber- zaadjes en pot het bedrijf plantjes op voor tuincentra en collega-tuinders. Rabarber wordt in Nederland steeds populairder, en dat maakt Alex natuurlijk enthousiast. 'Engeland en Duitsland zijn van oudsher echte rabarberlanden. Je ziet dat het bij ons ook in opkomst is. Een vergeten groente die herontdekt wordt.' Het pure product Afgezien van de plantgaten, die worden gemaakt met een machine, wordt alles op het land met de hand gedaan door een vast team van zo'n 15 medewerkers. Per plant worden er tussen de 15 en 25 stengels geplukt. 'Rabarber groeit het best bij een temperatuur tussen de 20 en 25 0C. Zo'n hete zomer als vorig jaar is niet ideaal. Dan gaat de plant in de slaapstand, dus dat hebben we liever niet.' Alex en zijn team zijn tevreden als er bij de eerste oogst rode rabarber in de kratten belandt. 'Bij het ras dat ik op het land heb geldt: hoe roder de rabarber, hoe minder zuur. Rood-groen is ook perfect, want die zijn wat sterker en steviger en wat langer houdbaar.' Een plant kan tot twee keer geoogst worden per jaar. Alex: 'Liever houden we het bij een keer, want dan is er meer hersteltijd. Een rabarberplant blijft ongeveer zes jaar goed. Hoe ouder de plant, hoe meer stelen er komen maar ze worden wel dunner. Dat wil je niet.' Zonder plastic verpakken Het bedrijf doet er al jaren alles aan om plasticvrij te verpakken. Alex: 'Dat lukt goed. Er komen alleen twee elastiekjes met een productkaartje aan een bundel rabarber van ongeveer 750 gram. That's it. Je koopt in de supermarkt het pure product, zonder poespas, zo van het land. Dat is toch prachtig?' De rabarber is gaar als de stengels RABARBERWEETJES STROEVE uiteenvallen. FRUIT OF GROENTE? Hoe roder de rabarber, hoe zoeter de smaak. En waarom voelen je tanden stroef na het eten ervan? Meer over deze mooie groente. SCHOONMAKEN RABARBER Je weet dat het voorjaar is, als er rabarber in de winkel ligt. Vanaf april komt de rabarber vers van het land. 134 Krijg je zo'n typisch stroef op je tanden na het eten van rabarber? Dat komt door het stofje oxaalzuur dat in deze groente zit, net als in spinazie. Te veel oxaalzuur binnenkrijgen is niet zo goed voor je. De stelen van de rassen die bij Albert Heijn te koop zijn, bevatten relatief weinig oxaalzuur. Het is overigens niet slecht voor je tanden! Hoewel rabarber vaak wordt gebruikt in desserts en taarten, is het geen fruit, maar een groente. Het eetbare gedeelte zijn de stengels van de plant. Zo omstreeks 1600 is dat ontdekt door de hof- botanicus van de Engelse koning Charles I. Het duurde nog even voordat iedereen enthousiast was; vanaf 1750 kreeg rabarber echt bekendheid als groente. Rabarber hoef je niet te schillen. Doe je dat wel, dan verdwijnt bij het bereiden de mooie rode kleur. Spoel de stelen alleen even af onder de kraan, dan verwijder je eventueel zand dat meegekomen is van het land.

Allerhande | 2019 | | pagina 68