Biologische bestrijders Kokosmatten allerhande Van het kweken van tomaten planten tot het oogsten van miljoenen tomaten pet jaar; in de kassen van zijn ouders zag Marco van Overbeek (26) al jong hoe het kweken van tomaten werkt. Razend interessant heeft hij het altijd gevonden en daarom is hij twee jaar geleden vol enthousiasme in het bedrijf gestapt. Het is de bedoeling dat ik het later zal overnemen', glimlacht Marco. 'Ik ben trots op het bedrijf dat mijn ouders hebben opgebouwd.' Cock en Marja van Overbeek komen ootspronkelijk uit Poortugaal in Zuid- Holland waar ze cherry tomaten t cclden. Omdat het bedrijf daar niet kon groeien, gingen ze zestien jaar geleden op zoek naar een piekwaar dat wel kon. Spijt dat ze hun bedrijf Gardener's Pride in Friesland hebben voortgezet, hebben ze niet. Ze beheren nu tomatenkassen op maar licfet vijf locaties, waar zo duurzaam mogclijkwordt geteeld. Om chemievrij te kunnen telen, werken we bijvoorbeeld met biologische inscctcnbestrijding Hiervoor hebbenwc een speciale vlicgcnmachinc ontwikkeld', vertelt Marco.Het werkt eigenlijk heel simpel. Met een bladblazcr blazen we de goede insecten uit het gewas richting de vliegcnmachinc waarmee ze worden opgevangen. Op plekken waar schadelijke insecten zich ontwikkelen laten wc ze weer los. De goede insecten werken als biologische bestrijders van de slechte. Zo kunnen wc werken zonder gebruikte maken van chemische gewas bescherming.' Ook wordt in de kassen gekweekt op een natuurlijke voedingsbodem. Marco: 'Meestal wordt er in een tomatenkas steenwol gebruikt, maar kokos is een mooi organisch product. Wc doen dit nu drie jaar en zijn ergtevreden. Het levert een sterker gewas op, dat minder vatbaar is voor eventuele bodcmzicktcn.' Duurzaam telen zit 'm ook in kleine verbeteringen. Zo wordt er tegenwoordig in plaats van nylontouw gebruikgemaakt van biologisch afbreekbaar touw. Iets kostbaarder, maar Marco en zijn ouders investeren graag in duurzaamheid. 'Mensen willen graag onbespoten tomaten. Die hebben wc al lang. Duur zaamheid zit 'm nu echt in dit soort zaken verbeteren, daar doen we ons best voor.' SPAAR JE OOK MEE? Wil je nog meer weten over hoe bijzonder insecten zijn? Tot 14 april kun je sparen voor plaat jes en plaktattoos van maar liefst 40 insecten. Bij elke C 10 aan boodschappen ontvang je 2 plaat jes en 1 plaktattoo. die je kunt bewaren in het TOP Insectenboek. Op ah.nl/insecten vind je meer informatie. 42

Allerhande | 2019 | | pagina 22