Port is genoemd naar Porto, een stad in het noorden van Portugal. De wijngaarden liggen 100 km naar het oosten, in de Dourovallei. Sommige wijnen rijpen wel tientallen jaren voordat ze op de markt komen. Dat proef je. WIJNTOER PORTUGAL Ruby Tawny 'Wij maken ruby en tawny port. Een ruby rijpt kort op enorme houten vaten die door hun grootte nauwelijks invloed op de smaak hebben. Daardoor proef je in ruby-types nog duidelijk de fruitige smaak van de druiven. Voor een tawny gebruiken wij kleinere vaten en afhanke lijk van het type blijft de wijn daar 3 tot 40 jaar in. De smaak van het rode fruit verandert na al die jaren in die van vijg, dadel en noten. Schenk port vooral niet te warm, maar bij voorkeur rond 15 °C. Dan is de smaak in balans.' Sinds 1815 Tot 1986 was het vanwege exportregels wettelijk verplicht om de portwijnen in Vila Nova de Gaia op te slaan. Dit kleine plaatsje ligt vlak bij Porto. Het bestaat grotendeels uit kelders, waar nu nog altijd veel port rijpt. Dankzij de verkoelende invloed van de Atlantische Oceaan blijft de temperatuur in de kelders stabiel, wat goed is voor de kwaliteit van de port. Cockburn's is in 1815 in Porto opgericht. Aan de wieg stonden Robert en John Cockburn, twee Schotse wijnhandelaren. Tot ver in de twintigste eeuw is het bedrijf in de familie gebleven. Sinds 2006 is het eigendom van een andere portfamilie, The Symingtons, die ook al sinds 1887 actief zijn in de streek. Lange rijpingstijd Pedro: 'Wij geven onze port jaren de tijd om zich in alle rust te ontwikkelen. Veel langer dan de meeste andere huizen en daarom hebben we een forse kelder nodig met veel vaten. De langere rijpingstijd zorgt voor een prachtige balans en de fluweelzachte smaak waar Cockburn's bekend om staat. Het onderhoud van de vaten is ontzettend belangrijk. Wij hebben een eigen kuiperij waar zeven kuipers vaten maken en repareren. Door op de vaten te tikken horen zij of er ergens een lek zit. Een lek betekent kans op bederf, dus moet het vat direct hersteld worden. Mede dankzij dat permanente onderhoud is de kwaliteit van Cockburn's constant hoog.' 'Ruby en tawny verwijzen naar de kleur van ae port. Ruby is robijnrood, tawny is taankleurig, geel-bruin' De Douro is voor mij de aller mooiste wijnstreek ter wereld. Er zijn indrukwekkende steile hellingen met de wijngaarden op keurig aangelegde terrassen, maar tegelijkertijd is het er heel ruig. Die combinatie heeft iets magisch', vindt Pedro Leite, manager bij Cockburn's. allerhande125 124 Porto Douro PEDRO LEITE MANAGER COCKBURN'S WINE TOURISM AWARD 2019 Cockburn's portkelder heeft in de categorie Art and Culture' de hoogste onderscheiding ontvangen in 'The Great Wine Capitals Best of Wine Tourism Awards'. Een deel van de kelder is open voor het publiek. Tijdens een bezoek zie je de kuipers aan het werk.

Allerhande | 2019 | | pagina 63