VRAAG VAN DE MAAND Ze zien er iets anders uit, maar ze smaken net zo lekker als hun soortgenoten. Buitenbeentjes, groente en fruit met bijvoorbeeld een kromming of deukje, worden populairder in de supermarkt. 46 ZOEK HET EVEN UIT De naam zegt het al. Buitenbeen tjes zijn nét even anders dan je gewend bent. Een kromme komkommer, een paprika met een deuk of een ietwat vervormde wortel. De meeste groente in de supermarkt heeft een uiterlijk volgens het boekje, dus deze buitenbeentjes vallen wel op. Toch is er geen verschil in kwaliteit en versheid, die zijn namelijk even goed, vertelt Joris Savelkouls, verantwoordelijk voor groente bij Albert Heijn. Hoe zijn buitenbeentjes ontstaan? Joris: 'Sinds 2014 worden er buitenbeentjes bij Albert Heijn verkocht. Er is een groeiend besef dat er een heleboel groente en fruit is dat vanwege hun afwijkende uiterlijk niet in de supermarkt belandt en dat dat zonde is. Zo zijn buitenbeentjes ontstaan. Inmiddels is het assortiment gegroeid tot ongeveer vijftien producten. Buitenbeentjes worden steeds populairder; elk jaar zien we het aantal klanten dat buitenbeentj es koopt groeien.' Wat zou er anders met deze groenten gebeuren? 'De buitenbeentjes worden vooral gekocht door mensen die voedselverspilling een belangrij k thema vinden. Als ze niet onder deze noemer verkocht zouden worden, zouden deze producten de supermarkt namelij k niet halen. Dan zouden ze verwerkt worden door de industrie. Overigens zijn buitenbeentjes ook interessant vanwege de lagere prijs.' Welke buitenbeentjes zijn er te koop? 'We hebben allerlei buitenbeentjes. Of het nu gaat om komkommers, paprika's, puntpaprika's of asperges; ze liggen allemaal (tijdelijk) tussen hun soortgenoten in de winkel. Er blijven trouwens ook steeds buitenbeentjes bijkomen. We zijn net met biologische varianten gestart. Ook in de biologische teelt zijn er producten die heerlij k smaken maar er net iets anders uitzien.' (de expert! 'Het besef van voedsel verspilling groeit' ZOEKT 'T UÏT allerhande 47 Joris Savelkouls is verantwoordelijk voor groente bij Albert Heijn. Dagelijks komen er vele vragen binnen bij de AH Klantenservice. Robin werkt daar en zoekt ze tot op de bodem uit. Sommige vragen speelt hij door naar Allerhande, zoals deze vraag over Buitenbeentjes. Met Robin mee op pad? Volg 'm op Appie Today in Robin zoekt het uit.

Allerhande | 2019 | | pagina 24