I 'Om de vijftig centimeter staat een bloemkoolplant. Dat levert per jaar 500.000 bloemkolen op.' In West-Friesland zijn er de perfecte omstandigheden voor bloemkool. Jaap (67) en zijn zoon Geert-Jan (34) zijn er dag in dag uit op het land te vinden om de allerbeste bloemkolen te telen. Want hoewel de bloemkool een ijzersterke groente is die zich niet snel uit het veld laat slaan, rollen die 500.000 stuks niet zomaar een-twee-drie van het land. 'We zijn, behalve in de winter, het hele jaar door druk met planten, onder houden en oogsten. Met onze speciale machine planten we wel 12.000 bloem koolstekjes per uur. Daarmee beginnen we half maart en de laatste gaan in augustus de grond in. Het planten gebeurt met 5 man op de plantmachine. Zij zetten de planten in ronddraaiende kokers waarna ze op het juiste moment naar beneden vallen en in de grond worden gezet. 1 persoon loopt erachteraan om te controleren of de plantjes niet te diep in de grond staan. Het veld wordt direct daarna beregend, 5 dagen later weer en na 4 weken gaan we in 2 sessies onkruid bestrijden met een schoffelmachine', vertelt Jaap. 'Na ongeveer 60 dagen komt er een kleine bloemkool tevoorschijn. Om ze wit te laten blijven, moeten alle bloemkolen afgedekt worden met een blad van de buitenkant. Wist je dat ze anders geel worden?' Met bolle rug Na 70 dagen zijn de kolen rijp. Dan wordt er met 7 mensen geoogst. 5 mannen snijden de bloemkolen van het land en leggen ze op de oogstband, in de wagen staan er 2 die meteen de maat en de kwaliteit bepalen. Jaap snijdt zelf ook, met bolle rug. 'Maar niet in de zomer hoor, dat is qua weer te zwaar.' De oogst die op de wagen belandt, bestaat voor 80 procent uit kleine bloemkolen, vanwege het formaat perfect voor de verssoeppakketten. Al zo'n 2 a 3 dagen nadat ze van het land zijn gehaald, zijn ze in de supermarkt te koop. Dat zoon Geert-Jan, voorheen profwiel renner, de zaak gaat overnemen stemt hem blij. 'Hij kan nu zelf de beslissingen voor de toekomst nemen, dat laat ik graag aan hem over. Dat hij besloot bij de zaak te komen doet me goed. Het is toch mijn levenswerk geworden, hè. Mooi dat dat in de familie blijft.' OVER DE VLOER BIJ BLOEMKOOL Het Voedingscentrum adviseert 250 gram groente per dag te eten. Bloemkool bevat vezels en voedingsstoffen en weinig calorieën. Je kunt de roosjes én de stronk eten, die is prima voor in de soep. 38

Allerhande | 2019 | | pagina 20