^mjei-enieieiïïga Het nieuwe jaar begint vaak met goede voornemens om gezonder te gaan eten. Maar hoe pak je dat aan en vooral: hoe zorg je dat je nieuwe leefstijl blijvend is? Het is simpeler dan je denkt. We gaan aan de slag! INTRODUCTIE Dit jaar ga ik me inschrijven bij de sportschool, stop ik met snoepen en ga ik alleen nog maar gezond eten.' Klinkt bekend, hè? Je bent niet de enige die elk jaar in januari weer mooie voornemens heeft. Maar ook niet de enige bij wie die voornemens al snel weer zijn weggezakt. Want dat extra koekje bij de thee, die ene pizza op een drukke doordeweekse dag... Hoeveel kwaad kan dat nou? Geen nood, er bestaan echt wel manieren om gezond te leven die ook echt haalbaar zijn in drukke tijden. Maar hoe dan? Die vraag gaan we voor je beantwoorden. Deze editie van Allerhande is ingedeeld in vijf hoofdstukken: de eetmomenten. Bij al die eetmomenten is namelijk - in kleine stapjes - winst te behalen. Voedingscentrum als basis Voor alle recepten in dit nummer zijn we uitgegaan van de Schijf van Vijf van het Voedingscentrum, waarmee een richtlijn wordt gegeven hoe je gezond kunt eten. Elk vak van de Schijf bevat producten die volgens de laatste wetenschappelijke inzichten goed voor je zijn. Zo krijg je alle voedingsstoffen binnen die je nodig hebt. Het streven is dus uit zo veel mogelijk vakken een gerecht samen te stellen. Hoe meer, hoe beter! Slimme tip Dag-en weekkeuze Het Voedingscentrum kent ook zoge naamde dag- en weekkeuzes. Dit zijn producten die in principe niet in de Schijf passen, maar die je wel af en toe kunt nemen. Je mag 3 tot 5 keer per dag iets kleins uit de groep dagkeuzes, bijvoor beeld een plakje ham of een blokje chocolade. Maximaal 3 keer per week mag je iets groters van producten die niet passen in de Schijf van Vijf, bijvoorbeeld een puntje taart of wat frites. Bij de recepten in dit nummer geven we aan wat de dag- en de weekkeuzes zijn. Tips van de experts Omdat het krijgen en vooral behouden van een beter eetpatroon nu eenmaal best lastig is, zijn tips en adviezen van de kenners meer dan welkom, vinden wij. We hebben dan ook onze prangende 'hoe-dan?'-vragen voorgelegd aan drie experts, die ieder een eigen visie hebben op het verbeteren van je eetpatroon. Niet alleen op culinair gebied, maar ook vanuit voedingswetenschap en gedrags psychologie. We pakken het dit jaar dus écht anders aan! Blader snel door naar de volgende pagina om kennis te maken met onze experts. allerhande 9 Een gc ede WAT PAST BIJ JOU? Bij de ontbijt- en lunchrecepten zijn wij uitgegaan van gemiddelde hoeveelheden. De recepten zijn niet per se een volledig ontbijt- of lunchgerecht. In de praktijk is de een 'n grotere eter dan de ander. Kijk daarom zelf hoeveel je nodig hebt en pas de hoeveelheden erop aan. Wil je wel een volledig dagmenu? Ga dan naar ah.nl/ lekkerbezig voor recepten, tips en inspiratie. start, het kan! In de handige Voedingscentrum-app 'Kies Ik Gezond' kun je opzoeken wat er wel en niet in de Schijf van Vijf staat. bijv. (diepvries)groente of groente uit blik zonder toegevoegd suiker en zout bijv. margarine uit een kuipje en olijfolie vis, peulvruchten, vlees, zuivel, ei en noten bijv. onbewerkte vis en het meeste onbewerkte vlees, magere en halfvolle zuivel brood, graanproducten, aardappelen bijv. volkorenbrood, volkorenpasta en zilvervliesrijst L dranken bijv. water, thee en koffie zonder suiker

Allerhande | 2019 | | pagina 5