'Uren koken? Echt geen tijd voor!' Hoe is gezonder koken haalbaar op drukke dagen? Astrid Voedingsexpert Voedingscentrum Heidi Psychologe AVONDETEN aller ïdnde103 Jasmijn Culinair expert Excuses 'Het idee dat gezond koken veel tijd kost, is echt een misverstand. Misschien ook wel een excuus om onze "ongezonde" keuzen goed te praten. Op drukke dagen is een pizza in 10 minuten klaar, een gezonde Hollandse pot al in 20 minuten.' Winst behalen 'Er zijn genoeg recepten die binnen een kwartier klaar zijn. Je kunt de avond ervoor al best veel voorbereiden en op de dag zelf kun je wat oudere kinderen ook prima laten helpen.' Vers of uit blik 'Blikgroenten waaraan geen zout of suiker is toegevoegd zijn op drukke avonden prima te gebruiken in plaats van verse groente. De inhoud hoeft alleen even opgewarmd. Dus als je daarmee bent geholpen in tijden van stress, al is het alleen al voor je gevoel, is dat voor jou de oplossing.' Zout minderen 'Ook een stap in de goede richting: minderen met zout. Doe het stap voor stap, zodat iedereen er langzaam aan kan wennen. En zorg voor voldoende andere smaak, bijvoorbeeld door het toevoegen van (verse) kruiden.' Automatisch gedrag 'Je eetpatroon veranderen betekent niet dat je in één keer je hele weekmenu hoeft aan te passen. Is jouw streven meer groente eten? Dan moet dat langzaam in je systeem komen om er automatisch gedrag van te maken.' Plannen 'Maak voor jezelf een concreet plan. Kies een dag in de week dat je zeker de tijd hebt om het eens anders te doen. Want: voor groente moet je al ergens die dag of week naar de supermarkt. Als je dat niet in je schema inplant, schiet het erbij in en grijp je toch gauw weer naar die pizza die je wel al in huis had. Het feit dat je vanaf nu elke week op dezelfde dag plant naar de winkel te gaan om groente te kopen, is al een stap in de goede richting.' Begin klein 'Rigoureus veranderen is een illusie, dat moeten we loslaten. Al lukt het je de eerste tijd slechts één dag per week vers te koken, dan mag je jezelf bewust daarvoor complimenteren. Ons brein vindt dat fijn, waardoor de kans toeneemt dat je dit vaker gaat doen.' 102 Groente in de hoofdrol 'Vaak speelt vlees of vis de hoofdrol op ons bord 's avonds en daar kiezen we de groenten bij. Het begint te veranderen, maar traditioneel vervullen groenten een bijrol. Je hoeft niet meteen vegan te worden, maar draai het eens om: stel groenten centraal en kies daar eventueel je vlees of vis bij. Probeer bijvoorbeeld de rodekoolsteaks van pag. 111.' Kennis 'Gezond eten heeft ook te maken met bijvoorbeeld kiezen voor volkorenproducten. Als je de witte pasta vervangt door een volkorenvariant ben je al goed op weg. Mensen vinden dat alleen vaak minder lekker, maar dat komt ook doordat deze pastasoort een meer nootachtige smaak heeft en dus ook gecombineerd zou moeten worden met een saus waarin die smaak tot z'n recht komt. Op ah.nl/allerhande vind je genoeg inspiratie.'

Allerhande | 2019 | | pagina 52