Een rammelende maag moet zo snel mogelijk gevuld. Toch?' Hoe stil je op een I goede manier je middagdip? I t i SNACK HARTIG Astrid Voedingsexpert Voedingscentrum Jasmijn Culinair expert allerhande 89 Heidi Psychologe Cultuur 'In Nederland hebben we een echte snack cultuur. Dat is niet overal zo gewoon: de Fransen kennen dat bijvoorbeeld helemaal niet. Hun maaltijden zijn zo uitgebreid en voedzaam dat het de bedoeling is dat ze bijna geen behoefte hebben aan snacken. Dat zou ons ook aan het denken kunnen zetten. Eet voldoende én geniet, dan heb je tussendoor voldoende aan slechts een kleine snack, of zelfs geen.' groot zijn, anders ontneemt het je eetlust voor het avondeten en loop je voedingsstoffen mis die je wel nodig hebt.' Zout 'De 16.00 uur soepjes zijn een echte marketingstunt geweest, maar niet zo geschikt als tussendoortje. Ze bevatten namelijk al gauw 2 gram zout, terwijl we per dag maar 6 gram zouden moeten nemen. En dat is voor veel mensen al een uitdaging Opmerkzaamheid 'Elke verandering begint met opmerken. Wanneer je elke middag om 16.00 uur de behoefte hebt om te snacken, dan is het opmerken van die behoefte de eerste stap naar verandering. Het opmerken alleen is al een oefening. Waar voel je de dip? In je hoofd of in je buik? Waar heb je behoefte aan? Iets wat zout smaakt of juist zoet? Of is het wellicht alleen verveling en zoek je afleiding door te eten?' Mindfulness 'Je denkt bij mindfulness misschien aan oefeningen die je in stilte uitvoert op een matje. Maar mindfulness is leren op te merken. Opmerken dat we voortdurend worden verleid te eten, ook wanneer we het eigenlijk niet nodig hebben.' Doorbreken 'Probeer vaste patronen op te merken en kijk of er een alternatief is. Heb je bijvoorbeeld vaak trek in noten om 16.00 uur, zorg dan dat je een klein bakje meeneemt naar je werk in plaats van de hele zak. En eet ze een voor een op met vol bewustzijn. Bekijk elke noot en proef met aandacht. Grote kans dat je er een stuk minder van gaat eten en er meer van geniet.' Gewenning 'Ook een tussendoortje om 16.00 uur is een soort gewenning, iets wat je jezelf gunt. Toch werkt het wel om iets te nemen, om te zorgen dat je je ook de tijd tot het avondeten kunt concentreren op wat je nog moet doen.' Met mate 'Er zijn genoeg lekkere dingen die je kunt nemen. Een handje nootjes, wat fruit of misschien zelfs wel een boterham. Let er wel op dat je porties niet te Hoe dan? 'Ik denk dat voor tussendoortjes ook geldt dat je het altijd-hetzelfde-principe moet loslaten om er meer voldoening uit te halen. Kijk naar de charme van dingen die je in huis hebt en maak daar iets van. Dan weet je zeker dat je elke dag iets anders snackt. Van bonen uit je voorraadkast maak je bijvoorbeeld een heerlijk krokante snack. Kijk maar eens op pag. 92.'

Allerhande | 2019 | | pagina 45