Maar die boterham met kaas is toch prima?' Hoe zorg ik voor een goede en gevarieerde lunch? Astrid Voedingsexpert Voedingscentrum Heidi Psychologe Jasmijn Culinair expert allerhande 67 LUNCH Juiste keuze 'Er is niks mis met een boterham met kaas, zolang je maar volkoren kiest. Maar je kunt zoveel meer halen uit je lunch. Je moet er immers genoeg voedingsstoffen uit halen om de middag mee door te komen. Kies dus voeding uit zo veel mogelijk vakken van de Schijf, dan weet je zeker dat je gevarieerd eet.' Plus groente 'Door groente aan je lunch toe te voegen geef je het geheel extra kleur, textuur, voedingsstoffen én smaak. Je hebt dan al een deel van je dagelijkse hoeveelheid groente binnen.' Verslaafd 'Ons brein is zo ingericht dat we verslaafd zijn aan onbewuste, ingesleten patronen. 95 procent van de dingen die we doen, doen we op de automatische piloot. Herkenbare dingen voelen comfortabel en vertrouwd en dus is het lastig die vaste gewoonte te doorbreken. En dat geldt dus ook voor onze eetpatronen.' Begin klein 'Wil je gevarieerder lunchen? Ook hier geldt weer: hoe kleiner de gewenste verandering, hoe groter de kans van slagen. Variëren is prima, maar maak je stappen niet te groot.' Wennen 'Je kunt beginnen met variëren met beleg. Of kies een kleine salade als bijgerecht. Wanneer je merkt dat je weerstand voelt bij de verandering, is de kans klein dat je de verandering gaat volhouden. Maak dan de stappen kleiner, maar ga er wel mee door en complimenteer jezelf telkens bij elke stap in de goede richting. Zo gaan je hersenen langzaam wennen aan verandering en zul je gaandeweg ervaren dat je er steeds beter in wordt.' <S) O m 0) O c to 0) c O S Jtt ~o O O ,o Brood 'Ben je erg gehecht aan je dagelijkse boterham? Terecht, want brood is geweldig. Maar van mij mag er wel wat meer groente op, bijvoorbeeld een groentespread. Zoals de volkorensandwich met groentespread van pag. 73. Op ah.nl/allerhande vind je ook veel homemade groentespreads. Die kun je in een grotere portie maken en best een paar dagen bewaren in de koelkast.' Warm lunchen 'Ik zou weleens willen pleiten voor een verandering van lunchcultuur. In andere Europese landen als Duitsland en Italië lunchen ze over het algemeen vaak warm. Dat heeft zo veel voordelen: je kunt je ontbijt licht houden en je hebt door die goede lunch weinig behoefte aan snacks. En: je kunt 's avonds bijvoorbeeld direct door naar de sportschool, want je hebt nog genoeg energie over van je lunch. Daarna nog een kleine maaltijd en dan ga je ook niet zo vol je bed in. Ik ben voor!' Tot die tijd 'Oké, dat is misschien wel een erg grote verandering en zoals Heidi zegt: "Begin in kleine stapjes". Wat je kunt doen, is met restjes van je diner een salade maken of overgebleven groenten omtoveren tot soep. Dat kun je allemaal gemakkelijk meenemen naar je werk.'

Allerhande | 2019 | | pagina 34