'Mag ik dan nooit meer een koekje?' Hoe ga je om met een zoete-snackaanval? llerhande SNACK ZOET Jasmijn Culinair expert Astrid Voedingsexpert Voedingscentrum Heidi Psychologe 54 ifftif-jn f$l Keuzes, keuzes 'Mijn motto is: doe het goed of doe het niet. Daarmee bedoel ik dat ik liever een klein stukje enorm lekkere chocolade neem, dan een groot stuk van mindere kwaliteit waar ik achteraf niet heel erg van heb genoten. Dat laat ik dan liever staan.' Omarmen 'Ook geloof ik dat een geweldig stuk taart een mens gelukkig kan maken. Alleen moet je dat natuurlijk niet elke dag doen. Kies dus écht iets goeds, omarm het moment en ga er helemaal in op. Daar haal je dan zo veel voldoening uit dat je helemaal niets anders meer te wensen hebt.' Dag- en weekkeuze Een koekje mag zeker, maar wel met mate. Buiten de Schijf van Vijf zijn er nog een heleboel producten waarvan je er af en toe een mag. Dat noemen we de dag- en weekkeuze. Goed nieuws: in die lijst staat ook een koekje.' Beter idee 'Er zijn genoeg dingen die én zoet én gezond zijn. Neem een handje muesli met noten of een kleine portie gedroogd fruit (max. 20 gram per dag).' Kantoorfruit 'Het aller beste is natuurlijk om in de ochtend een fruitmoment in te lassen. Zorg dat je de koektrommel van jou en je collega's vervangt door een fruitschaal. En zet 'm vooral in het zicht!' Glucose 'Glucose is een belangrijke brandstof voor onze hersenen. Aan het eind van de ochtend is de glucose in ons bloed erg laag en functioneren onze hersenen soms minder goed. Dat is het punt waarop we minder verstandige beslissingen nemen en naar een zoete snack grijpen, in plaats van een appel.' Juiste keuze 'Ook hier geldt weer dat je in kleine stapjes patronen kunt verbeteren en die snackaanval kunt voorkomen. Kies voor regelmatige eetmomenten en vezelrijke producten, waardoor je minder snel in de verleiding komt zoetigheid te eten.' Vooruitdenken 'Je kunt gezondere patronen aanleren door te werken met ALS-DAN- acties. Door dergelijke acties vooraf uit te spreken neemt de kans dat je het ook gaat doen flink toe. Een voorbeeld: ALS ik uit de ochtendvergadering kom, DAN eet ik een appel. Dat werkt ook op andere momenten, bijvoorbeeld als je boodschappen doet. ALS ik naar de supermarkt ga, DAN eet ik eerst een boterham. Je zult merken dat je dan met een gezonder gevuld karretje bij de kassa verschijnt.'

Allerhande | 2019 | | pagina 28