'Aan 's ochtends een kop koffie heb ik genoeg, prima toch?' Hoe belangrijk is het ontbijt nou echt? Astrid Voedingsexpert Voedingscentrum allerhande 35 Heidi Psychologe ONTBIJT Jasmijn Culinair expert Lange nacht Het ontbijt geeft je nieuwe voedingsstoffen na de nacht. Een goed ontbijt bestaat uit zo veel mogelijk onderdelen van de Schijf van Vijf, afhankelijk van hoeveel je aankunt 's morgens. Ben je een ervaren ontbijter, dan is een bakje halfvolle of magere kwark een goede keuze. Of ga voor een volkorenboterham met halvarine of margarine, besmeerd met bijvoorbeeld 100% pindakaas, 30+-kaas of een zuivelspread.' Te heftig? 'Je kunt ook voor lichtere versies kiezen. Maak je ontbijtgranen bijvoorbeeld aan met melk in plaats van kwark, of eet een volkorencracker in plaats van een boterham. En ook een appel of ander stuk fruit is prima.' Kies je moment 'Lukt het je niet om direct na het opstaan (uitgebreid) te ontbijten? Kijk dan wat wél lukt en zorg dat je iets meeneemt naar je werk voor het moment dat je wel trek krijgt. Zo voorkom je dat je gaat grijpen naar 'slechte' dingen als de koektrommel. Maar kijk vooral wat bij je past; ga niets forceren.' Echt nodig? 'Natuurlijk is het goed je dag energiek te beginnen. Het is echter lastig om je niet-ontbijt- gewoonte te doorbreken. Er is aangetoond dat elke kleine verandering, bijvoorbeeld een glas water toevoegen aan je ontbijt, al 21 dagen duurt voordat het een gewoonte wordt. Dus wil je inderdaad leren te ontbijten, dan zul je dat in kleine stappen moeten doen. Begin dus met 1 x per week een (klein) ontbijtje en bouw het langzaam op als je daar behoefte aan hebt.' Einddoel 'Vraag jezelf eens af waarom het ontbijt voor jou specifiek belangrijk is. Hang er een duidelijk einddoel aan, bijvoorbeeld dat je graag energieker wilt worden. Pas als er voor jou een goed en haalbaar einddoel aan hangt, zul je succes boeken.' Feestje 'Het ontbijt moet een feest zijn. Het is je eerste maaltijd op de dag, dus begin 'm dan goed. Ik denk zelf elke ochtend: Yes, ik mag weer, maar ik kan me ook voorstellen dat veel mensen er zichzelf geen tijd voor gunnen of geen hap door hun keel krijgen.' Veranderen? 'Als je 's morgens uit tijdgebrek niet ontbijt, zou je kunnen kijken naar een oplossing in je planning. Een geweldige optie vind ik overnight oats, bijvoorbeeld die van pag. 44. Die maak je de avond ervoor al en je zit er best lang vol van. Gevalletje win-win dus!'

Allerhande | 2019 | | pagina 18