December staat bol van de bijzondere momenten, van kleine en intieme tot uitgebreide feesten. Daar hoort lekker eten bij! Esther van Heijningen, assistent-manager Allerhande 'December, wat een heerlijke maand is het toch. Het begint voor ons met een hilarische sinterklaasavond met vrienden. Na dit feest begint het kerstgevoel te kriebelen. Voor de december-Allerhande zie ik vanaf juli al de heerlijkste gerechten voorbij komen. Iedereen maakt iets en ik heb het geluk het dessert te mogen maken. Dat was geen moeilijke keuze dit jaar! De cookiedough ijsbombe is zó mooi en zó makkelijk te maken! Dat gaat 'm worden. Na de kerstdagen houdt het feest nog niet op en verheug ik me alweer op oudejaars avond. Dit vieren we altijd met een groep vrienden en ook hier neemt weer iedereen een lekker hapje mee. Inspiratie genoeg in deze Allerhande! Ik geniet van al deze gezelligheid in de cember. Feest! Jasmijn Beerthuis, Contentmanager Culinair 'Hoewel je december natuurlijk niet nodig hebt om het leven te vieren, kan ik me helemaal verheugen op het moment dat ik de eerste kerstlichtjes in de stad weer zie. In al die kneuterigheid gigantisch lekker eten en drinken met de mensen van wie ik houd, verveelt nooit. En dat is extra leuk met recepten die de show stelen. Ik heb nu al zin in de vegan X-mas cocktail (pag. 90) en de super- makkelijke kaas- planktaart (pag. 208) in deze Allerhande. Of feest in mijn eentje met die solo banoffee pie (pag. 59). Ik wil zó veel recepten uit dit nummer wel maken!' Fleur Steiner, Contentmanager social media Allerhande 'Als echte kerstlover is werken voor Allerhande een droombaan. Op de redactie beginnen de kerstkriebels al in de zomer. Terwijl het buiten 30 graden is, staan onze culi's al boven pruttelende pannen en proeven we of de gevulde kalkoen goed gelukt is. Mijn favoriet dit jaar? Een sushikerst- boom, met zelfge- rolde sushi, of de kant-en-klare sushi van Albert Heijn. Check de video op ah.nl/allerhande/ videos. Merry Christmas!' 8

Allerhande | 2018 | | pagina 8